První vyhlídkové jízdy Prahou nebyly zrovna levné: Na co se turisté mohli těšit?

06.12.2022 - Redakce 100+1 historie

Nejstarší tuzemská cestovní kancelář nabízela okružní vyhlídkové jízdy Prahou již téměř před sto lety. Nač se mohli turisté těšit a kolik taková cesta stála?

<p>Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy.<em> (foto: ČTK, kolorováno)</em></p>

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)


Reklama

Československá cestovní a dopravní kancelář byla z iniciativy banky Bohemia zřízena už v létě 1920, tedy brzy po skončení první světové války. Zkratku ČEDOK ale začala užívat teprve od roku 1926. V logu firmy se nakonec objevil symbol stěhovavého ptáka Ibise. 

Kromě vlaků a autokarů začal brzy Čedok nabízet též leteckou dopravu. Mezi oblíbené cíle patřily již v meziválečné éře především středomořské země jako Jugoslávie, Itálie, Francie, Španělsko, ale i Egypt či Maroko. V rámci domácí turistiky převládaly podobně jako dnes pobyty na horách, ať už to byly Krkonoše, Jeseníky nebo Tatry, v lázeňských městech a v hlavním městě republiky Praze. 

Na vyhlídkové jízdy Prahou získal Čedok v roce 1927 koncesi, ale již o rok dříve se prvních jízd zúčastnilo přes 3 200 osob. Turistické autobusy jezdily podle platného jízdního řádu v sezoně od dubna do září a podmínkou přidělení koncese bylo použití autokarů domácí výroby. Poměrně vysokou cenu jízdného 35 Kč (dnešní tisícovka!) měly vykompenzovat služby průvodce a zaplacené vstupy na památky.

TIP: Pevně svázané vzpomínky: Kdy vznikla první fotoalba?

Dobový Průvodce Prahou okružní jízdy inzeruje takto: „Po vzoru zahraničních měst pořádá Čedok okružní jízdy Prahou ve vlastních luxusních autokarech, při nichž navštíveny jsou veškeré zajímavosti staré i nové Prahy (Staré město, Staroměstská radnice, Starý židovský hřbitov, Staronová synagoga, Hrad, Chrám Sv. Víta, Loreta, Valdštýnský palác, Barrandov),“ a uvádí začátek tříhodinových zážitkových jízd od Prašné brány denně v 9.30 a 14.30 hodin. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907