Psi dokážou s 90% přesností odhalit covid-19 i u asymptomatických jedinců

26.05.2021 - Stanislav Mihulka

Speciálně vycvičení psi dokážou s vysokou přesností odhalit covid-19 i u asymptomatických jedinců. Na letištích by jejich nasazení přineslo významné zpřesnění a zrychlení kontrol

<p>Psi byli v experimentech s covid-19 velmi úspěšní, a to i u vzorků od lidí s asymptomatickým onemocněním. Dokázali odhalit 82 až 94 procent nakažených.</p>

Psi byli v experimentech s covid-19 velmi úspěšní, a to i u vzorků od lidí s asymptomatickým onemocněním. Dokázali odhalit 82 až 94 procent nakažených.


Reklama

Již dříve se ukázalo, že psi umí detekovat například některé nádory, malárii anebo epilepsii. Nový výzkum odborníků britské London School of Tropical Medicine nyní potvrdil, že psi mohou detekovat i onemocnění covid-19.

Claire Guest a její kolegové chtěli zjistit, zda psi dovedou odhalit i nemocné s pandemickým koronavirem, kteří ovšem nevykazují příznaky onemocnění. Tito asymptomatičtí pacienti přitom představují v pandemii velké riziko, protože mohou nevědomky šířit nemoc, aniž by si toho kdokoliv všiml.

Úspěšné experimenty s psím čichem

Badatelé shromáždili vzorky ponožek od 200 lidí s covidem-19, kteří měli buď asymptomatické onemocnění anebo měli příznaky nemoci. Vzorky následně použili v testech, kterých se zúčastnilo celkem 6 psů se speciálním výcvikem. 

TIP: Překvapivá pomoc: Život se psem dramaticky zlepšuje zdraví lidí s HIV

Psi byli v experimentech celkově velmi úspěšní, a to i u vzorků od lidí s asymptomatickým onemocněním. Dokázali odhalit 82 až 94 procent nakažených s covidem-19.

Když vědci podle výsledků experimentů modelovali reálné situace, ukázalo se, že například nasazení psů při kontrolách pasažérů na letištích, by (ve spojení s PCR testy) zlepšilo 2,24× detekci nemocných oproti dnešní praxi samotných PCR testů. Zásadní výhoda psů je přitom v tom, že jsou podstatně rychlejší. Pes si čichne a je hotovo.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907