Psi dokážou s 90% přesností odhalit covid-19 i u asymptomatických jedinců

Speciálně vycvičení psi dokážou s vysokou přesností odhalit covid-19 i u asymptomatických jedinců. Na letištích by jejich nasazení přineslo významné zpřesnění a zrychlení kontrol

26.05.2021 - Stanislav MihulkaJiž dříve se ukázalo, že psi umí detekovat například některé nádory, malárii anebo epilepsii. Nový výzkum odborníků britské London School of Tropical Medicine nyní potvrdil, že psi mohou detekovat i onemocnění covid-19.

Claire Guest a její kolegové chtěli zjistit, zda psi dovedou odhalit i nemocné s pandemickým koronavirem, kteří ovšem nevykazují příznaky onemocnění. Tito asymptomatičtí pacienti přitom představují v pandemii velké riziko, protože mohou nevědomky šířit nemoc, aniž by si toho kdokoliv všiml.

Úspěšné experimenty s psím čichem

Badatelé shromáždili vzorky ponožek od 200 lidí s covidem-19, kteří měli buď asymptomatické onemocnění anebo měli příznaky nemoci. Vzorky následně použili v testech, kterých se zúčastnilo celkem 6 psů se speciálním výcvikem. 

TIP: Překvapivá pomoc: Život se psem dramaticky zlepšuje zdraví lidí s HIV

Psi byli v experimentech celkově velmi úspěšní, a to i u vzorků od lidí s asymptomatickým onemocněním. Dokázali odhalit 82 až 94 procent nakažených s covidem-19.

Když vědci podle výsledků experimentů modelovali reálné situace, ukázalo se, že například nasazení psů při kontrolách pasažérů na letištích, by (ve spojení s PCR testy) zlepšilo 2,24× detekci nemocných oproti dnešní praxi samotných PCR testů. Zásadní výhoda psů je přitom v tom, že jsou podstatně rychlejší. Pes si čichne a je hotovo.


Další články v sekci