Psi dokážou s 90% přesností odhalit covid-19 i u asymptomatických jedinců

26.05.2021 - Stanislav Mihulka

Speciálně vycvičení psi dokážou s vysokou přesností odhalit covid-19 i u asymptomatických jedinců. Na letištích by jejich nasazení přineslo významné zpřesnění a zrychlení kontrol

<p>Psi byli v experimentech s covid-19 velmi úspěšní, a to i u vzorků od lidí s asymptomatickým onemocněním. Dokázali odhalit 82 až 94 procent nakažených.</p>

Psi byli v experimentech s covid-19 velmi úspěšní, a to i u vzorků od lidí s asymptomatickým onemocněním. Dokázali odhalit 82 až 94 procent nakažených.


Reklama

Již dříve se ukázalo, že psi umí detekovat například některé nádory, malárii anebo epilepsii. Nový výzkum odborníků britské London School of Tropical Medicine nyní potvrdil, že psi mohou detekovat i onemocnění covid-19.

Claire Guest a její kolegové chtěli zjistit, zda psi dovedou odhalit i nemocné s pandemickým koronavirem, kteří ovšem nevykazují příznaky onemocnění. Tito asymptomatičtí pacienti přitom představují v pandemii velké riziko, protože mohou nevědomky šířit nemoc, aniž by si toho kdokoliv všiml.

Úspěšné experimenty s psím čichem

Badatelé shromáždili vzorky ponožek od 200 lidí s covidem-19, kteří měli buď asymptomatické onemocnění anebo měli příznaky nemoci. Vzorky následně použili v testech, kterých se zúčastnilo celkem 6 psů se speciálním výcvikem. 

TIP: Překvapivá pomoc: Život se psem dramaticky zlepšuje zdraví lidí s HIV

Psi byli v experimentech celkově velmi úspěšní, a to i u vzorků od lidí s asymptomatickým onemocněním. Dokázali odhalit 82 až 94 procent nakažených s covidem-19.

Když vědci podle výsledků experimentů modelovali reálné situace, ukázalo se, že například nasazení psů při kontrolách pasažérů na letištích, by (ve spojení s PCR testy) zlepšilo 2,24× detekci nemocných oproti dnešní praxi samotných PCR testů. Zásadní výhoda psů je přitom v tom, že jsou podstatně rychlejší. Pes si čichne a je hotovo.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907