Půl miliardy tlouštíků: Více než polovina Číňanů má nadváhu

05.01.2021 - Martin Reichman

Stereotypní představa subtilních Asiatů bere za své – více než 50 % dospělých Číňanů trpí nadváhou a každý šestý je obézní


Reklama

Bohatnutí obyvatel Číny se neprojevuje jen v jejich peněženkách, ale stále častěji i na přibývajících centimetrech v pasu. Jak ukázala čerstvá studie Národního zdravotního výboru Čínské lidové republiky má 50,7 % dospělých Číňanů nadváhu. Podíl lidí s nadváhou se v zemi za posledních 20 let více než zdvojnásobil. Ještě v roce 2002 se nadváha týkala jen 29,9 % dospělé populace, o 10 let později to bylo již 42 %. Nyní se nadváha týká více než poloviny dospělých Číňanů, což v absolutních číslech představuje zhruba půl miliardy lidí. Kromě počtu lidí s nadváhou roste v Číně i počet vyloženě obézních jedinců – v roce 2002 to bylo 7,1 % dospělé populace, nyní se s obezitou potýká 16,4 % dospělých. 

Dlužno dodat, že v Číně platí v tomto směru mírně přísnější standardy – podle WHO je BMI index pro nadváhu 25 bodů a 30 bodů pro obezitu. V Číně je za nadváhu považován index tělesné hmotnosti nad 24 a pro obezitu nad 28.

Půlmiliarda tlouštíků

Podle doktora Li Bin souvisí tloustnutí čínské populace s obrovskými změnami ve stravování a stravovacích návycích, které přinesl rychlý ekonomický růst země. Změny se přitom netýkají jen bohatých městských regionů, ale i obyvatel na venkově všech věkových skupin. To ve svém důsledku představuje zvýšenou zátěž pro zdravotnický systém země. Podle údajů WHO ročně na následky nadváhy a obezity zemřou čtyři miliony lidí.

TIP: Tlouštíky ve sboru nechceme: Thajsko vyrazilo do boje s obézními policisty

Nadváha a obezita nejsou zdaleka problémem jen v Číně. Od roku 1975 se celosvětový počet obézních lidí téměř ztrojnásobil. Nadváhou trpělo v roce 2016 téměř 40 % dospělých (39 % mužů a 40 % žen), 13 % lidí (11 % mužů a 15 % žen) pak bylo obézních. Pokud se zaměříme na Evropu, jsou celková čísla ještě horší. V roce 2014 bylo podle zprávy Global Nutrition Report na starém kontinentu obézních 21 % mužů a 23 % žen. V Česku je podle zprávy Státního zdravotního ústavu obezitou postiženo asi 25 % žen, 22 % mužů a nadváha obecně představuje potíž pro více než polovinu populace středního věku (71 % mužů a téměř 56 % žen).

Reklama

  • Zdroj textu:

    CNN, SZU, WHO

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907