Půvabné okolí ostrova odvržených: Jezero Bunyonyi v Ugandě

01.05.2017 - Marek Telička

Krása nepoznané hloubky -<p>Jezero Bunyonyi leží v jihozápadní Ugandě blízko hranice s Rwandou. Není vyloučeno, že je druhým nejhlubším jezerem v Africe</p>
Krása nepoznané hloubky -

Jezero Bunyonyi leží v jihozápadní Ugandě blízko hranice s Rwandou. Není vyloučeno, že je druhým nejhlubším jezerem v Africe


Reklama

Ugandské jezero Bunyonyi je považováno za jedno z nejkrásnějších na světě. Jezero Malých ptáčků, jak by zněl český překlad jména, je asi 25 kilometrů dlouhé a 7 kilometrů široké. Nikdo ovšem neví, jaká je přesná hloubka této vodní nádrže.

Nejstřízlivější údaje hovoří o 50 metrech, ale některé odhady tvrdí, že se dno nachází asi 900 metrů hluboko. Pokud by to byla pravda, pak by šlo (po jezeru Tanganyika) o druhé nejhlubší jezero v celé Africe. Každopádně jde o jedno z mála jezer v regionu, v němž se nevyskytuje parazitální onemocnění bilharzie a je tedy možné v něm plavat.

TIP: Hory indického Ladaku aneb Království větru, slunce a hor

Vodní hladina je rozbita množstvím ostrovů, na nichž je jen pár lidských obydlí. Některé z nich mají pohnutou minulost, což platí zejména o ostrovu Bushara, který byl v v relativně nedávných letech využíván jako místo přísného trestu. Pokud se ve vesnici přišlo na to, že některá neprovdaná dívka otěhotněla, odvezli ji vesničani právě sem, aby zemřela hladem nebo při pokusu doplavat zpět na pevninu. Tento zvyk měl mít odstrašující účinek pro všechny dívky volnějších mravů.

Ostrov ovšem sekundárně sloužil i jako „zdroj manželek“ pro nemajetné muže, kteří si nemohli dovolit zaplatit za novomanželku dobytkem. Muž, který neměl žádné krávy, tedy mohl přijet k ostrovu a osvobodit odsouzenou dívku tím, že ji přijal za svou choť. Tato praxe zanikla v první polovině 20. století, ale ještě v nedávných letech bylo možné mezi místními stařenkami najít pár těch, které byly z „ostrova odvržených“ zachráněny.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda 3/2011

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907