Půvabné okolí ostrova odvržených: Jezero Bunyonyi v Ugandě

01.05.2017 - Marek Telička

Krása nepoznané hloubky -<p>Jezero Bunyonyi leží v jihozápadní Ugandě blízko hranice s Rwandou. Není vyloučeno, že je druhým nejhlubším jezerem v Africe</p>
Krása nepoznané hloubky -

Jezero Bunyonyi leží v jihozápadní Ugandě blízko hranice s Rwandou. Není vyloučeno, že je druhým nejhlubším jezerem v Africe


Reklama

Ugandské jezero Bunyonyi je považováno za jedno z nejkrásnějších na světě. Jezero Malých ptáčků, jak by zněl český překlad jména, je asi 25 kilometrů dlouhé a 7 kilometrů široké. Nikdo ovšem neví, jaká je přesná hloubka této vodní nádrže.

Nejstřízlivější údaje hovoří o 50 metrech, ale některé odhady tvrdí, že se dno nachází asi 900 metrů hluboko. Pokud by to byla pravda, pak by šlo (po jezeru Tanganyika) o druhé nejhlubší jezero v celé Africe. Každopádně jde o jedno z mála jezer v regionu, v němž se nevyskytuje parazitální onemocnění bilharzie a je tedy možné v něm plavat.

TIP: Hory indického Ladaku aneb Království větru, slunce a hor

Vodní hladina je rozbita množstvím ostrovů, na nichž je jen pár lidských obydlí. Některé z nich mají pohnutou minulost, což platí zejména o ostrovu Bushara, který byl v v relativně nedávných letech využíván jako místo přísného trestu. Pokud se ve vesnici přišlo na to, že některá neprovdaná dívka otěhotněla, odvezli ji vesničani právě sem, aby zemřela hladem nebo při pokusu doplavat zpět na pevninu. Tento zvyk měl mít odstrašující účinek pro všechny dívky volnějších mravů.

Ostrov ovšem sekundárně sloužil i jako „zdroj manželek“ pro nemajetné muže, kteří si nemohli dovolit zaplatit za novomanželku dobytkem. Muž, který neměl žádné krávy, tedy mohl přijet k ostrovu a osvobodit odsouzenou dívku tím, že ji přijal za svou choť. Tato praxe zanikla v první polovině 20. století, ale ještě v nedávných letech bylo možné mezi místními stařenkami najít pár těch, které byly z „ostrova odvržených“ zachráněny.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda 3/2011

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907