Reklama


Původně strašidelný nález se ukázal být 2500 let starou parní lázní Mayů

23.01.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Parní lázeň v Nakumu během vykopávek.</p>

Parní lázeň v Nakumu během vykopávek.


Reklama

Polským archeologům se v Guatemale povedl pozoruhodný objev. Během vykopávek v dávném městě mayské civilizace Nakum odkryli stavbu, která kdysi sloužila rituálním účelům. Nejprve se domnívali, že jde o hrob nebo možná o obětiště. Pak se ale ukázalo, že jde zřejmě o něco mnohem méně děsivého.

Podle všeho nejde o hrob, ale o dávné parní lázně, které fungovaly před 2 500 lety. Archeologové se domnívají, že Mayové používali parní lázeň jak k praktickým, tak i k rituálním účelům. Používají je ostatně dodnes, kdy do parní lázně chodí jejich těhotné ženy, kvůli zmírnění porodních bolestí.

TIP: V guatemalské džungli objevili 1500 let starý mayský oltář „Hadích králů“

Parní lázeň ve městě Nakum byla v provozu asi mezi lety 700 a 300 před naším letopočtem. Další osud lázní není známý, ví se jen, že byly kompletně vyplněné maltou a sutí. Podle archeologů to může souviset se změnou dynastie v Nakumu nebo s nějakou jinou významnou změnou sociálního nebo náboženského života zdejších Mayů.

  • Zdroj textu:

    Jagiellonian University

  • Zdroj fotografií: Jarosław Źrałka

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Japonská sonda Hajabusa 2 u asteroidu Ryugu.

Vesmír

Diamantový kopeček

Black Diamond
podnik: Scoopi Café | cena: 18 407 Kč

Nejdražší kopeček zmrzliny vám naservírují v dubajském podniku Scoopi Café, a to aniž by pochutina předtím čekala v mrazáku – na počkání ji tam vyrábějí pomocí tekutého dusíku. Základ delikatesy, jež dostala jméno Black Diamond, tvoří vanilkové lusky dovezené z Madagaskaru. Jedinečnost dál dotváří nejdražší šafrán planety pěstovaný v Íránu a hoblinky černých lanýžů z italské oblasti Alba. Kopeček se sype vločkami 23karátového zlata a podává se v ručně vyrobené misce Versace a se stříbrnou lžičkou – obojí si přitom můžete nechat. 

Revue

Při ekologickém pohřbu vznikne hromada kvalitní zeminy, do které je možné zasadit strom, či jinak uctít mrtvého.

Věda
Historie

B-52 Stratofortress útočí na cíle ve Vietnamu

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907