Původně strašidelný nález se ukázal být 2500 let starou parní lázní Mayů

23.01.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Parní lázeň v Nakumu během vykopávek.</p>

Parní lázeň v Nakumu během vykopávek.


Reklama

Polským archeologům se v Guatemale povedl pozoruhodný objev. Během vykopávek v dávném městě mayské civilizace Nakum odkryli stavbu, která kdysi sloužila rituálním účelům. Nejprve se domnívali, že jde o hrob nebo možná o obětiště. Pak se ale ukázalo, že jde zřejmě o něco mnohem méně děsivého.

Podle všeho nejde o hrob, ale o dávné parní lázně, které fungovaly před 2 500 lety. Archeologové se domnívají, že Mayové používali parní lázeň jak k praktickým, tak i k rituálním účelům. Používají je ostatně dodnes, kdy do parní lázně chodí jejich těhotné ženy, kvůli zmírnění porodních bolestí.

TIP: V guatemalské džungli objevili 1500 let starý mayský oltář „Hadích králů“

Parní lázeň ve městě Nakum byla v provozu asi mezi lety 700 a 300 před naším letopočtem. Další osud lázní není známý, ví se jen, že byly kompletně vyplněné maltou a sutí. Podle archeologů to může souviset se změnou dynastie v Nakumu nebo s nějakou jinou významnou změnou sociálního nebo náboženského života zdejších Mayů.

  • Zdroj textu:

    Jagiellonian University

  • Zdroj fotografií: Jarosław Źrałka

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Krásná císařovna Barbora

Historie

Saturn a jeho polární záře

Tři fotografie Saturnu pořízené pomocí spektrografu STIS na palubě Hubbleova teleskopu odhalují dynamickou povahu polárních září na planetě. Série představuje pohled na jižní polokouli tělesa v rozpětí pěti dnů. Polární záře na Saturnu mají podobu prstence zářících plynů v okolí pólů a vznikají při kolizi nabitých částic s magnetickým polem planety. Částice jsou urychlovány na vysoké energie a vnikají do horních vrstev atmosféry. Srážky s přítomnými plyny pak vedou k vyzáření energie ve viditelné části spektra a také v ultrafialovém a infračerveném oboru.

Vesmír

Kdysi aktivní vulkány se dnes mohou skrývat pod zemí

Věda

Ani náročný výšlap vám nezaručí, že si koncert vychutnáte – počasí se totiž může kdykoliv změnit.

Zajímavosti

Frostovi muži ukazují svoji kořist – německou přilbu – jednomu z pilotů whitleyů, který je přišel přivítat do přístavu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907