V guatemalské džungli objevili 1500 let starý mayský oltář „Hadích králů“

25.09.2018 - Stanislav Mihulka

Nově objevený oltář prozradil doposud neznámého vladaře z dynastie „Hadích králů“

<p>Objevený mayský oltář v guatemalské džungli.</p>

Objevený mayský oltář v guatemalské džungli.


Reklama

Dávná města civilizace Mayů v řadě případů zarostla hustá džungle. Pro vědce je náročné se tam dostat, ale výhodou je, že se v džungli stále ukrývají zajímavé objevy. Archeologové nedávno jeden takový pozoruhodný objev učinili v Guatemale.

Hluboko v pralesích severní Guatemaly se nachází dávné mayské město, kterému se dnes říká La Corona. Pochází z klasického období Mayů, které trvalo mezi lety 250 a 900 našeho letopočtu. V tomto městě archeologové odkryli pozoruhodný oltář. Stáří oltáře vědci odhadují na 1 500 let.

TIP: Dávní Mayové si drželi jaguáry jako mazlíčky a psy měli na jídlo

Obrazy a nápisy na oltáři popisují mocnou dynastii Kaanul, jejímž vládců se říká „Hadí králové“, podle jejich symbolu, kterým je had se dvěma hlavami. Tato dynastie vládla po několik staletí ve většině mayských nížin. Objevený oltář vědcům přinesl doposud neznámého Hadího krále, který se jmenoval Chak Took Ich'aak. Jsou na něm i informace, z nichž archeologové mohou odvodit strategie, které dynastie Kaanul používala během své expanze v tomto území.

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: National Museum of Archaeology and Ethnology in Guatemala City

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Koalové na Klokaním ostrově nikdy neviděli člověka a záchrana ze spáleného lesa je pro ně velmi stresující.

Zajímavosti
Revue

Americké konopí na předpis má více THC, než je nutné, a nejspíš i více, než je zdrávo.

Věda
Vesmír

Život dobrovolců s sebou nesl nebezpečí komolení češtiny

Historie

Čarokrásní otakárci

V naší přírodě se můžete setkat se dvěma opravdovými klenoty: otakárkem fenyklovým a otakárkem ovocným. Je potěšitelné, že zatímco v nedávno minulých časech byl jejich výskyt velmi vzácný, v posledních letech se s nimi můžete setkat častěji. Přestože se v literatuře dočtete, že otakárek ovocný je v našich krajích vzácnější než fenyklový, moje osobní zkušenost to nepotvrzuje: ovocného vídám mnohonásobně častěji.

Otakárek fenyklový (Papilio machaon) připomíná krasavce z tropů. Od ovocného se liší kresbou na křídlech, sytější základní barvou (béžovou až žlutou), červenými oky a kratšími ostruhami. I tento motýl je skvělým letcem, oddávajícím se hilltoppingu. Je dvougenerační, v nejteplejších oblastech jižní Moravy až třígenerační. Dospělci létají od konce dubna do září. Housenky se živí na miříkovitých rostlinách – např. na mrkvi, kopru, kmínu, fenyklu, bedrníku atd.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907