V guatemalské džungli objevili 1500 let starý mayský oltář „Hadích králů“

Nově objevený oltář prozradil doposud neznámého vladaře z dynastie „Hadích králů“

25.09.2018 - Stanislav MihulkaDávná města civilizace Mayů v řadě případů zarostla hustá džungle. Pro vědce je náročné se tam dostat, ale výhodou je, že se v džungli stále ukrývají zajímavé objevy. Archeologové nedávno jeden takový pozoruhodný objev učinili v Guatemale.

Hluboko v pralesích severní Guatemaly se nachází dávné mayské město, kterému se dnes říká La Corona. Pochází z klasického období Mayů, které trvalo mezi lety 250 a 900 našeho letopočtu. V tomto městě archeologové odkryli pozoruhodný oltář. Stáří oltáře vědci odhadují na 1 500 let.

TIP: Dávní Mayové si drželi jaguáry jako mazlíčky a psy měli na jídlo

Obrazy a nápisy na oltáři popisují mocnou dynastii Kaanul, jejímž vládců se říká „Hadí králové“, podle jejich symbolu, kterým je had se dvěma hlavami. Tato dynastie vládla po několik staletí ve většině mayských nížin. Objevený oltář vědcům přinesl doposud neznámého Hadího krále, který se jmenoval Chak Took Ich'aak. Jsou na něm i informace, z nichž archeologové mohou odvodit strategie, které dynastie Kaanul používala během své expanze v tomto území.

  • Zdroj textu

    Live Science

  • Zdroj fotografií

    National Museum of Archaeology and Ethnology in Guatemala City


Další články v sekci