Raději jeden kapitální úlovek, nebo plné sítě menších ryb? Vědci zjišťovali, co nás více potěší

25.12.2020 - Stanislav Mihulka

Lidská psychika je komplikovaná. Britští badatelé z University College London se zaměřili na to, jak finanční výhra ovlivňuje naše pocity štěstí a míru spokojenosti

<p>Výše výhry není pro lidskou psychiku to hlavní</p>

Výše výhry není pro lidskou psychiku to hlavní


Reklama

Ke svému experimentu vědci využili 75 dobrovolníků, které nechali tipovat vítěze automobilových závodů. Velikost výhry přitom byla ovlivňována z velké části náhodně. Během experimentu badatelé průběžně zjišťovali, jak se účastníci experimentu cítí a jak jsou spokojení.

Podle očekávání byli spokojenější lidé, kteří vyhrávali. Překvapením ale bylo, že míra štěstí podle všeho nesouvisela s velikostí výhry. To vědcům naznačilo, že pocity šťestí nejsou přímo spjaty s penězi. Když pak dále analyzovali různé faktory, které souvisely s experimentem, dospěli k názoru, že lidé jsou nejvíce potěšeni v případě nečekané výhry, pokud to souvisí s poučením. Jako šťastnější se ukazovali ti, u kterých byla výhra spojena s pocitem učení se, pochopením hry a proniknutím do jejích zákonitostí.

TIP: Vědci potvrzují: Za peníze si štěstí nekoupíte. Ani přátelství

U podobných psychologických studií, které jsou založené na jednoduchých hrách a pravidlech, bývá často obtížné určit, nakolik jsou vypovídající pro reálný život. Výsledky nabízejí mnoho dalších interpretací a ve hře se objevuje velké množství faktorů, které vědci nezohledňují. Autoři této studie jsou ale přesvědčeni, že je přinejmenším možné dosahovat větší spokojenosti a pocitu štěstí díky malým vítězstvím a spojených s velkým poučením, než jednorázovými velkými výhrami.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rytina Jiřího Jakuba Dašického průlet Velké komety nad Prahou 12. listopadu 1577. Kromě komety se na obloze objevuje pět symbolů zvěrokruhu: Beran, Ryby, Vodnář, Kozoroh a Střelec. Pod ocasem komety je půlměsíc a Saturn, zobrazený jako hvězda s astronomickým symbolem ♄. 

Historie

Když štír bodne s použitím maximální možné dávky jedu, musí pro to mít opravdu pádný důvod. V krajním případě umí štíři jed i rozprašovat a odradí tak od útoku třeba křečky (Onychomys), kteří škorpiony dokážou odzbrojit tím, že jim úplně odkousnou ocas.

Příroda
Reklama
Vesmír

Francouzští vojáci během bitvy na Marně konecm léta 1914. Během následujících let jich padlo přes 1 400 000.

Válka

Stres dokáže zbarvit vlasy na šedivo. Pořádná dovolená jim zase může vrátit jejich původní barvu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907