Raději jeden kapitální úlovek, nebo plné sítě menších ryb? Vědci zjišťovali, co nás více potěší

25.12.2020 - Stanislav Mihulka

Lidská psychika je komplikovaná. Britští badatelé z University College London se zaměřili na to, jak finanční výhra ovlivňuje naše pocity štěstí a míru spokojenosti

<p>Výše výhry není pro lidskou psychiku to hlavní</p>

Výše výhry není pro lidskou psychiku to hlavní


Reklama

Ke svému experimentu vědci využili 75 dobrovolníků, které nechali tipovat vítěze automobilových závodů. Velikost výhry přitom byla ovlivňována z velké části náhodně. Během experimentu badatelé průběžně zjišťovali, jak se účastníci experimentu cítí a jak jsou spokojení.

Podle očekávání byli spokojenější lidé, kteří vyhrávali. Překvapením ale bylo, že míra štěstí podle všeho nesouvisela s velikostí výhry. To vědcům naznačilo, že pocity šťestí nejsou přímo spjaty s penězi. Když pak dále analyzovali různé faktory, které souvisely s experimentem, dospěli k názoru, že lidé jsou nejvíce potěšeni v případě nečekané výhry, pokud to souvisí s poučením. Jako šťastnější se ukazovali ti, u kterých byla výhra spojena s pocitem učení se, pochopením hry a proniknutím do jejích zákonitostí.

TIP: Vědci potvrzují: Za peníze si štěstí nekoupíte. Ani přátelství

U podobných psychologických studií, které jsou založené na jednoduchých hrách a pravidlech, bývá často obtížné určit, nakolik jsou vypovídající pro reálný život. Výsledky nabízejí mnoho dalších interpretací a ve hře se objevuje velké množství faktorů, které vědci nezohledňují. Autoři této studie jsou ale přesvědčeni, že je přinejmenším možné dosahovat větší spokojenosti a pocitu štěstí díky malým vítězstvím a spojených s velkým poučením, než jednorázovými velkými výhrami.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907