Vědci potvrzují: Za peníze si štěstí nekoupíte. Ani přátelství

14.04.2020 - Stanislav Mihulka

Finanční úspěch je často na úkor vztahů s blízkými lidmi a přáteli. Proto peníze obvykle nepřinesou štěstí ani spokojenost


Reklama

Lidé si někdy myslí, že peníze jsou pro svého majitele zárukou štěstí a že zlepšují sociální vztahy. Lidová moudrost je ale proti a stejně tak i američtí psychologové, kteří tento fenomén nedávno prostudovali. Už dříve vyšlo najevo, že lidé, kteří se soustředí na ekonomický úspěch, se ve svém osobním životě často cítí osaměle. Proč tomu tak ale je?

Psycholožka Lora Park a její kolegové analyzovali výsledky pěti předchozích studií, které sledovaly celkem více než 2 500 lidí, a dospěli k závěru, že vysvětlení častého rozporu mezi finačním úspěchem a štěstím těsně souvisí se sociálními vztahy. Lidé koncentrovaní na peníze se často cítí být pod tlakem, a také, že nejsou svými pány. Finanční úspěch bývá zaplacený časem, který by lidé jinak trávili se svými blízkými. Kvůli tomu dochází k oslabení či zhoršení mezilidských vztahů. Není divu, že se ekonomicky úspěšní lidé pak cítí izolovaní.

TIP: Pánové pozor! Vyšší plat manželky sebou nese vyšší míru stresu

Autoři výzkumu zdůrazňují, že pro duševní pohodu, spokojenost a štěstí je nanejvýš důležité kultivovat sociální sítě a osobní vztahy. Lidé by na to neměli zapomínat a měli by se snažit tyto vztahy udržovat a ochraňovat, i když to může být komplikované. Právě díky sociálním vztahů se cítíme duševně čilí a šťastní. 

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Připojování rakety Pegasus XL se satelitem TacRL-2 k mateřskému letounu Lockheed L-1011 TriStar „Stargazer“.

Vesmír

Nad hlavním městem San Salvador se tyčí vulkán stejného jména (vlevo). Jeho energie má posloužit pro těžbu bitcoinů.

Věda
Historie

Tento hummel vyřadila spojenecká vojska v Normandii.

Válka

Nový výzkum odhalil nečekaně vysokou míru násilí, která mohla vypuknout, přinejmenším za určitých okolností, v době kamenné.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907