Vědci potvrzují: Za peníze si štěstí nekoupíte. Ani přátelství

Finanční úspěch je často na úkor vztahů s blízkými lidmi a přáteli. Proto peníze obvykle nepřinesou štěstí ani spokojenost

14.04.2020 - Stanislav Mihulka



Lidé si někdy myslí, že peníze jsou pro svého majitele zárukou štěstí a že zlepšují sociální vztahy. Lidová moudrost je ale proti a stejně tak i američtí psychologové, kteří tento fenomén nedávno prostudovali. Už dříve vyšlo najevo, že lidé, kteří se soustředí na ekonomický úspěch, se ve svém osobním životě často cítí osaměle. Proč tomu tak ale je?

Psycholožka Lora Park a její kolegové analyzovali výsledky pěti předchozích studií, které sledovaly celkem více než 2 500 lidí, a dospěli k závěru, že vysvětlení častého rozporu mezi finačním úspěchem a štěstím těsně souvisí se sociálními vztahy. Lidé koncentrovaní na peníze se často cítí být pod tlakem, a také, že nejsou svými pány. Finanční úspěch bývá zaplacený časem, který by lidé jinak trávili se svými blízkými. Kvůli tomu dochází k oslabení či zhoršení mezilidských vztahů. Není divu, že se ekonomicky úspěšní lidé pak cítí izolovaní.

TIP: Pánové pozor! Vyšší plat manželky sebou nese vyšší míru stresu

Autoři výzkumu zdůrazňují, že pro duševní pohodu, spokojenost a štěstí je nanejvýš důležité kultivovat sociální sítě a osobní vztahy. Lidé by na to neměli zapomínat a měli by se snažit tyto vztahy udržovat a ochraňovat, i když to může být komplikované. Právě díky sociálním vztahů se cítíme duševně čilí a šťastní. 

 


Další články v sekci