Vědci potvrzují: Za peníze si štěstí nekoupíte. Ani přátelství

14.04.2020 - Stanislav Mihulka

Finanční úspěch je často na úkor vztahů s blízkými lidmi a přáteli. Proto peníze obvykle nepřinesou štěstí ani spokojenost


Reklama

Lidé si někdy myslí, že peníze jsou pro svého majitele zárukou štěstí a že zlepšují sociální vztahy. Lidová moudrost je ale proti a stejně tak i američtí psychologové, kteří tento fenomén nedávno prostudovali. Už dříve vyšlo najevo, že lidé, kteří se soustředí na ekonomický úspěch, se ve svém osobním životě často cítí osaměle. Proč tomu tak ale je?

Psycholožka Lora Park a její kolegové analyzovali výsledky pěti předchozích studií, které sledovaly celkem více než 2 500 lidí, a dospěli k závěru, že vysvětlení častého rozporu mezi finačním úspěchem a štěstím těsně souvisí se sociálními vztahy. Lidé koncentrovaní na peníze se často cítí být pod tlakem, a také, že nejsou svými pány. Finanční úspěch bývá zaplacený časem, který by lidé jinak trávili se svými blízkými. Kvůli tomu dochází k oslabení či zhoršení mezilidských vztahů. Není divu, že se ekonomicky úspěšní lidé pak cítí izolovaní.

TIP: Pánové pozor! Vyšší plat manželky sebou nese vyšší míru stresu

Autoři výzkumu zdůrazňují, že pro duševní pohodu, spokojenost a štěstí je nanejvýš důležité kultivovat sociální sítě a osobní vztahy. Lidé by na to neměli zapomínat a měli by se snažit tyto vztahy udržovat a ochraňovat, i když to může být komplikované. Právě díky sociálním vztahů se cítíme duševně čilí a šťastní. 

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hans Christian Andersen proslul jako autor dětských pohádek, sám ale trpěl nejrůznějšími fóbiemi.

Historie
Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907