Reklama


Radioteleskop LOFAR odhalil jedno z tajemství slunečních erupcí

22.02.2019 - Stanislav Mihulka

Výzkum extrémně silné sluneční erupce poodkryl procesy, které se za těmito monumentálními jevy skrývají


Reklama

Mezinárodní výzkumný tým v čele s irskými a finskými badateli v těchto dnech ohlásil významný objev, který se týká slunečních erupcí. S využitím dat irského radioteleskopu LOFAR (Low Frequency Array), a také snímků od sond NASA, NOAA a ESA se jim podařilo prokázat, že během slunečních erupcí může dojít k urychlování částic slunečního větru na několika místech Slunce zároveň.

Slunce je daleko nejbližší hvězda k Zemi. A jak to mezi hvězdami bývá obvyklé, není právě moc klidné. Na povrchu Slunce se objevují sluneční skvrny, často mnohem větších rozměrů, než je Země, které představují ohromné zdroje nashromážděné energie. A právě v těchto místech také obvykle na Slunci začínají erupce. Během nich se urychlují částice až na rychlosti blízké rychlosti světla.

Pozorování sluneční erupce

Sluneční erupce jsou ohromující výtrysky energie a miliard tun horkého plazmatu, které letí do Sluneční soustavy rychlostí milionů kilometrů za hodinu. Vědci prostudovali jednu obzvláště silnou sluneční erupci, k níž došlo 10. září 2017, brzy poté, co byla v Irsku uvedena do provozu zdejší stanice radioteleskopů LOFAR.

TIP: Vesmírná observatoř SDO pozorovala aktivní oblast na Slunci se spoustou erupcí

Výsledky výzkumu jsou velmi cenné a představují důležitý zdroj informací o mechanismech vzniku a fungování slunečních erupcí. V budoucnu by mohly přispět ke kvalitnějším předpovědím sluneční aktivity a také toho, jak sluneční erupce ovlivní planetu Zemi.

Kdy přijde supererupce?

V roce 1859 zasáhla Zemi tak silná sluneční erupce, že vzplály telegrafy a polární záře byla vidět i na Kubě a na Havaji. V dnešní době by taková super erupce zničila satelity a elektrické rozvodné sítě, což by zřejmě hluboce zasáhlo celou civilizaci. Vědecké výpočty naznačují, že na hvězdě podobné Slunci se super erupce objeví v průměru jednou za 350 let. Ta příští by seak mohla objevit již v příštím století.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907