Vesmírná observatoř SDO pozorovala aktivní oblast na Slunci se spoustou erupcí

04.06.2018 - Stanislav Mihulka

Sluneční erupce jsou nesmírně energetické, divoké, ale zároveň krásné

<p>Aktivní oblast na Slunci na snímku v ultrafialovém záření.</p>

Aktivní oblast na Slunci na snímku v ultrafialovém záření.


Reklama

Americká vesmírná solární observatoř SDO (Solar Dynamics Observatory) pečlivě pozoruje Slunce. Nedávno poslala krásné záběry aktivní oblasti na povrchu naší hvězdy, s řadou malých slunečních erupcí.

Sonda pořídila tyto snímky v oblasti nejtvrdšího ultrafialového záření před pár dny, 23. až 25. května (2018). Na záběrech jsou velmi pěkně patrné magnetické siločáry erupcí o délce mnohokrát přesahující velikost naší planety, podél kterých putují elektricky nabité částice.

Erupce o síle miliard megatun TNT 

Sluneční nebo obecně hvězdné erupce jsou vlastně exploze ve sluneční atmosféře, jejichž energie odpovídá miliardám megatun TNT. Dochází k nim při náhlém uvolnění energie magnetického pole v blízkosti povrchu hvězdy. Sluneční erupce vytvářejí záření podél celého elektromagnetického spektra, od nejdelších rádiových vln až po nejkratší vlny záření gama.

TIP: Hnědý trpaslík překvapil: Odpaluje erupce silnější než Slunce

Naše Slunce umí odpálit pořádné erupce. Kdyby nějaká z těch skutečně velkých a intenzivních zasáhla Zemi, mohla by napáchat nedozírné škody, především na satelitech a na rozvodech elektrické energie. Červení trpaslíci, jako je například nejbližší hvězda Proxima b, ale dovedou vystřelit ještě mnohem extrémnější erupce, než jaké zatím známe u Slunce. Doufejme jen, že taková zdrženlivost našemu Slunci vydrží i do budoucna.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: SDO/NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907