Hnědý trpaslík překvapil: Odpaluje erupce silnější než Slunce

20.06.2016 - Stanislav Mihulka

Nevýrazný objekt na pomezí hvězdy a planety dovede pořádně zdivočet. Šokoval astronomy mohutnými erupcemi


Reklama

Odborníci považují hnědé trpaslíky za neúspěšné hvězdy. Jsou to podhvězdné objekty o hmotnosti 13 až 80 násobků planety Jupiter, v nichž se nezažehla termonukleární reakce, která je typická pro hvězdy.

Hnědí trpaslíci mají vlastnosti, které je řadí někam na pomezí mezi hvězdou a planetou, a obvykle toho od nich mnoho neočekáváme. Astronomové Delawarské univerzity ale překvapeně zjistili, že zdání může klamat.

Nedávno objevili hnědého trpaslíka 2MASS 0335+23, který je šokoval intenzivními „hvězdnými“ erupcemi. Badatelé to o něm vyčetli z dat vesmírného teleskopu Kepler. Tento hnědý trpaslík očividně dovede odpálit erupce, které předčí výkony našeho Slunce.

TIP: Je hnědý trpaslík hvězdou?

Hnědý trpaslík 2MASS 0335+23 je vzhledem k délce existence podobných objektů velice mladý. Vznikl teprve před 23 miliony let. Jeho erupce zřejmě vznikají působením energie magnetického pole, tak jako u plnohodnotných hvězd. 

  • Zdroj textu:

    University of Delaware

  • Zdroj fotografií: NASA / JPL-Caltech

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Zajímavosti

Současný prototyp zpracuje 100 kg plastů za hodinu a vyrobí z nich 100 litrů ropy. V rafinerii následně ze syntetické ropy vznikají benzin, nafta a polymery.

Zajímavosti
Historie

Snímek malé části oblohy zachycuje několik tisíc galaxií

Vesmír

Pocházejí zabavené sloní kly z nedávno uloveného zvířete? Na to dá odpověď metoda zjišťující množství radiouhlíku v dané tkáni.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907