Hnědý trpaslík překvapil: Odpaluje erupce silnější než Slunce

20.06.2016 - Stanislav Mihulka

Nevýrazný objekt na pomezí hvězdy a planety dovede pořádně zdivočet. Šokoval astronomy mohutnými erupcemi


Reklama

Odborníci považují hnědé trpaslíky za neúspěšné hvězdy. Jsou to podhvězdné objekty o hmotnosti 13 až 80 násobků planety Jupiter, v nichž se nezažehla termonukleární reakce, která je typická pro hvězdy.

Hnědí trpaslíci mají vlastnosti, které je řadí někam na pomezí mezi hvězdou a planetou, a obvykle toho od nich mnoho neočekáváme. Astronomové Delawarské univerzity ale překvapeně zjistili, že zdání může klamat.

Nedávno objevili hnědého trpaslíka 2MASS 0335+23, který je šokoval intenzivními „hvězdnými“ erupcemi. Badatelé to o něm vyčetli z dat vesmírného teleskopu Kepler. Tento hnědý trpaslík očividně dovede odpálit erupce, které předčí výkony našeho Slunce.

TIP: Je hnědý trpaslík hvězdou?

Hnědý trpaslík 2MASS 0335+23 je vzhledem k délce existence podobných objektů velice mladý. Vznikl teprve před 23 miliony let. Jeho erupce zřejmě vznikají působením energie magnetického pole, tak jako u plnohodnotných hvězd. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Delaware

  • Zdroj fotografií: NASA / JPL-Caltech

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907