Raketonosný kříženec lodi a letadla: Sovětský ekranoplán MD-160 Lun

29.09.2022 - Redakce Válka Revue

V Sovětském svazu začali s vývojem strojů na pomezí letadla, lodě a vznášedla na počátku 60. let 20. století a armáda do nich vkládala velké naděje. Nakonec ale vznikl pouze jeden exemplář...

<p>Chátrající ekranoplán mohl v časech největší slávy nést i jaderné hlavice.<em> (foto: Shutterstock)</em></p>

Chátrající ekranoplán mohl v časech největší slávy nést i jaderné hlavice. (foto: Shutterstock)


Reklama

První sovětský ekranoplán měl schopnost plout po moři i letět několik metrů nad hladinou a díky dynamickému přízemnímu efektu dokázal dosahovat rychlosti až 500 km/h. Na krátké vzdálenosti se mohl pohybovat i ve velkých výškách jako letadlo. Pro nepřátelské radary a sonary byl díky pohybu nízko nad horizontem nezachytitelný a navíc se tak vyhnul minám či zátarasům.

První stroj této kategorie, jemuž zpravodajci NATO přezdívali „kaspická příšera“, vznikl v roce 1966, v roce 1980 byl však zničen při havárii. Jeho nástupcem se stal Projekt 603; plánovala se stavba osmi jednotek, nakonec vstoupila do služby v roce 1987 pouze jedna, nesoucí název Lun MD-160.

S jaderným nákladem

Stroj pohánělo osm dvouproudových motorů a byl vyzbrojen šesticí protilodních raket Moskit, které mohly nést konvenční či jaderné hlavice, dosahovaly rychlosti Mach 3 a dokázaly zasáhnout cíle vzdálené až 120 km. K obraně sloužila dvojice 23mm dvojkanonů umístěných za pilotní kabinou a pod ocasními plochami.

TIP: Solární jachta, ekranoplán, trimarán: Pět podivuhodných mořských plavidel

Na přelomu 80. a 90. let probíhalo testování lunu včetně odpalování raket Moskit, ale rozpad SSSR znamenal výrazné snížení armádního rozpočtu a ekranoplán dlouhé roky nečinně odpočíval na základně v Kaspijsku, kde pomalu chátral. V loňském roce ekranoplán odtáhly remorkéry do přístavu Derbent, kde bude umístěn v plánovaném Vlasteneckém parku. 

Ekranoplán MD-160 Lun

 • OSÁDKA: 10 mužů
 • DÉLKA: 73,8 m
 • ROZPĚTÍ KŘÍDEL: 44 m
 • VÝŠKA: 19,2 m
 • HMOTNOST: 286 t
 • NÁKLAD: 100 t 
 • POHON: 8× Kuzněcov NK-87, každý o tahu 127,4 kN
 • HLAVNÍ ZBRAŇ: 6× P-270 Moskit
 • VEDLEJŠÍ VÝZBROJ: 2× 23mm dvojkanon GŠ-23
 • MAX. RYCHLOST: 550 km/h
 • VÝŠKOVÝ DOSTUP: 7 500 m
 • DOLET: 2 000 km

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907