Raketové kouzlení (2): Co způsobilo norskou spirálovou anomálii

12.09.2021 - Karel Zvoník

Kosmické nosiče přitahují pozornost veřejnosti z mnoha důvodů. Patří k nim i úkazy, které rakety na nebi za vhodných podmínek způsobují. S rostoucí kadencí vzletů, především z území USA a Číny, se tak množí počty hlášených, zdánlivě nevysvětlitelných jevů na obloze…

<p>Úkaz, který mohli pozorovat obyvatelé severozápadního Norska a některých oblastí Švédska, vynikal svými rozměry i trváním. Množství úchvatných fotografií napomohlo jevu porozumět.</p>

Úkaz, který mohli pozorovat obyvatelé severozápadního Norska a některých oblastí Švédska, vynikal svými rozměry i trváním. Množství úchvatných fotografií napomohlo jevu porozumět.


Reklama

Brána do jiných dimenzí nebo snad portál do cizí galaxie? Podobně divoké teorie se objevovaly poté, co byly na internetu zveřejněny snímky a videa z události dnes nazývané „norská spirálová anomálie“. Ve skutečnosti jde o jeden z nejznámějších, ne-li vůbec nejznámější úkaz způsobený raketou, jaký se kdy podařilo pozorovat a zachytit.

K události došlo v roce 2009 nad Norskem a hlášení přicházela převážně z tamního severozápadu, ale dokonce i z některých oblastí Švédska. Nejprve se začalo z hor na severu země linout modré světlo, na nebi se postupně vytvořila ohromná bílá, jasně ohraničená spirála a pomalu rotovala. Záhadný světelný jev trval asi 10–12 minut, načež zmizel. Podobný úkaz skutečně není úplně běžný, a vcelku pochopitelně tak řadu lidí vystrašil. Hydrometeorologické ústavy čelily záplavě telefonátů, přičemž jedno bylo jisté: Nešlo o žádný tehdy známý astronomický fenomén – na to nebeská podívaná trvala až příliš dlouho. 

Nadšenci teorií o UFO okamžitě spekulovali, že by se mohlo jednat o důkaz mimozemské inteligence či otevření červí díry. Událost se dokonce spojovala s experimenty na Velkém hadronovém urychlovači LHC ve Švýcarsku. A ruku na srdce, koho by podobný jev na nebi přinejmenším nepřekvapil?

S výjimečnými rozměry

Vysvětlení nakonec znělo daleko jednodušeji: Rusko potvrdilo, že v Bílém moři neúspěšně testovalo mezikontinentální raketu Bulava vystřelenou z jaderné ponorky. Nutno dodat, že podobný, ovšem méně velkolepý výjev zažilo Norsko již dřív a obě pozorování souvisejí s nepodařenými zkouškami nosičů RSM-56 Bulava. Podle dostupných zdrojů selhal v posledním případě třetí stupeň, který měl s největší pravděpodobností na svědomí onu rotující spirálu. Plyny z rakety osvítily zespod paprsky Slunce za obzorem a výsledný efekt byl na světě.

Událost se podle propočtů odehrála zřejmě už v kosmickém prostoru a výjimečná byla i svými rozměry: Spirála dosahovala průměru 150–200 km! K celkovému efektu, včetně modrého odstínu, nejspíš přispěly také vhodné meteorologické podmínky v oblasti. Výsledné záření ovšem některé obyvatele spíše šokovalo a vyvolalo obavy, zda podobné akce Ruska nenarušují bezpečnost.

Raketové kouzlení

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907