Kosmické nosiče přitahují pozornost veřejnosti z mnoha důvodů. Patří k nim i úkazy, které rakety na nebi za vhodných podmínek způsobují. S rostoucí kadencí vzletů, především z území USA a Číny, se tak množí počty hlášených, zdánlivě nevysvětlitelných jevů na obloze…
Brána do jiných dimenzí nebo snad portál do cizí galaxie? Podobně divoké teorie se objevovaly poté, co byly na internetu zveřejněny snímky a videa z události dnes nazývané „norská spirálová anomálie“. Ve skutečnosti jde o jeden z nejznámějších, ne-li vůbec nejznámější úkaz způsobený raketou, jaký se kdy podařilo pozorovat a zachytit.
K události došlo v roce 2009 nad Norskem a hlášení přicházela převážně z tamního severozápadu, ale dokonce i z některých oblastí Švédska. Nejprve se začalo z hor na severu země linout modré světlo, na nebi se postupně vytvořila ohromná bílá, jasně ohraničená spirála a pomalu rotovala. Záhadný světelný jev trval asi 10–12 minut, načež zmizel. Podobný úkaz skutečně není úplně běžný, a vcelku pochopitelně tak řadu lidí vystrašil. Hydrometeorologické ústavy čelily záplavě telefonátů, přičemž jedno bylo jisté: Nešlo o žádný tehdy známý astronomický fenomén – na to nebeská podívaná trvala až příliš dlouho.
Nadšenci teorií o UFO okamžitě spekulovali, že by se mohlo jednat o důkaz mimozemské inteligence či otevření červí díry. Událost se dokonce spojovala s experimenty na Velkém hadronovém urychlovači LHC ve Švýcarsku. A ruku na srdce, koho by podobný jev na nebi přinejmenším nepřekvapil?
Vysvětlení nakonec znělo daleko jednodušeji: Rusko potvrdilo, že v Bílém moři neúspěšně testovalo mezikontinentální raketu Bulava vystřelenou z jaderné ponorky. Nutno dodat, že podobný, ovšem méně velkolepý výjev zažilo Norsko již dřív a obě pozorování souvisejí s nepodařenými zkouškami nosičů RSM-56 Bulava. Podle dostupných zdrojů selhal v posledním případě třetí stupeň, který měl s největší pravděpodobností na svědomí onu rotující spirálu. Plyny z rakety osvítily zespod paprsky Slunce za obzorem a výsledný efekt byl na světě.
Událost se podle propočtů odehrála zřejmě už v kosmickém prostoru a výjimečná byla i svými rozměry: Spirála dosahovala průměru 150–200 km! K celkovému efektu, včetně modrého odstínu, nejspíš přispěly také vhodné meteorologické podmínky v oblasti. Výsledné záření ovšem některé obyvatele spíše šokovalo a vyvolalo obavy, zda podobné akce Ruska nenarušují bezpečnost.
Shutterstock, Jan Petter Jorgensen
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)
ZajímavostiPavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)
HistorieZvracející muž nakažený žlutou zimnicí, knižní ilustrace z roku 1892. Spolu s malárií a ankylostomózou se žlutá zimnice považuje za největšího zabijáka tropů. (zdroj: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of Art, CC0 1.0)