Raketové kouzlení (2): Co způsobilo norskou spirálovou anomálii

12.09.2021 - Karel Zvoník

Kosmické nosiče přitahují pozornost veřejnosti z mnoha důvodů. Patří k nim i úkazy, které rakety na nebi za vhodných podmínek způsobují. S rostoucí kadencí vzletů, především z území USA a Číny, se tak množí počty hlášených, zdánlivě nevysvětlitelných jevů na obloze…

<p>Úkaz, který mohli pozorovat obyvatelé severozápadního Norska a některých oblastí Švédska, vynikal svými rozměry i trváním. Množství úchvatných fotografií napomohlo jevu porozumět.</p>

Úkaz, který mohli pozorovat obyvatelé severozápadního Norska a některých oblastí Švédska, vynikal svými rozměry i trváním. Množství úchvatných fotografií napomohlo jevu porozumět.


Reklama

Brána do jiných dimenzí nebo snad portál do cizí galaxie? Podobně divoké teorie se objevovaly poté, co byly na internetu zveřejněny snímky a videa z události dnes nazývané „norská spirálová anomálie“. Ve skutečnosti jde o jeden z nejznámějších, ne-li vůbec nejznámější úkaz způsobený raketou, jaký se kdy podařilo pozorovat a zachytit.

K události došlo v roce 2009 nad Norskem a hlášení přicházela převážně z tamního severozápadu, ale dokonce i z některých oblastí Švédska. Nejprve se začalo z hor na severu země linout modré světlo, na nebi se postupně vytvořila ohromná bílá, jasně ohraničená spirála a pomalu rotovala. Záhadný světelný jev trval asi 10–12 minut, načež zmizel. Podobný úkaz skutečně není úplně běžný, a vcelku pochopitelně tak řadu lidí vystrašil. Hydrometeorologické ústavy čelily záplavě telefonátů, přičemž jedno bylo jisté: Nešlo o žádný tehdy známý astronomický fenomén – na to nebeská podívaná trvala až příliš dlouho. 

Nadšenci teorií o UFO okamžitě spekulovali, že by se mohlo jednat o důkaz mimozemské inteligence či otevření červí díry. Událost se dokonce spojovala s experimenty na Velkém hadronovém urychlovači LHC ve Švýcarsku. A ruku na srdce, koho by podobný jev na nebi přinejmenším nepřekvapil?

S výjimečnými rozměry

Vysvětlení nakonec znělo daleko jednodušeji: Rusko potvrdilo, že v Bílém moři neúspěšně testovalo mezikontinentální raketu Bulava vystřelenou z jaderné ponorky. Nutno dodat, že podobný, ovšem méně velkolepý výjev zažilo Norsko již dřív a obě pozorování souvisejí s nepodařenými zkouškami nosičů RSM-56 Bulava. Podle dostupných zdrojů selhal v posledním případě třetí stupeň, který měl s největší pravděpodobností na svědomí onu rotující spirálu. Plyny z rakety osvítily zespod paprsky Slunce za obzorem a výsledný efekt byl na světě.

Událost se podle propočtů odehrála zřejmě už v kosmickém prostoru a výjimečná byla i svými rozměry: Spirála dosahovala průměru 150–200 km! K celkovému efektu, včetně modrého odstínu, nejspíš přispěly také vhodné meteorologické podmínky v oblasti. Výsledné záření ovšem některé obyvatele spíše šokovalo a vyvolalo obavy, zda podobné akce Ruska nenarušují bezpečnost.

Raketové kouzlení

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ostrov Trindade v jižním Atlantiku. (foto: Wikimedia Commons, Simone MarinhoCC BY-SA 3.0)

Věda

Zvracející muž nakažený žlutou zimnicí, knižní ilustrace z roku 1892. Spolu s malárií a ankylostomózou se žlutá zimnice považuje za největšího zabijáka tropů. (zdroj: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of ArtCC0 1.0)

Historie

Mléčná dráha je plná hvězdných proudů. (ilustrace: NASA/JPL-CALTECH, R. HurtCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907