Raketový motor Vortex pro raketoplán Dream Chaser prošel klíčovým testem

04.06.2019 - Stanislav Mihulka

Sierra Nevada Corp. úspěšně vyzkoušeli zážeh motoru Vortex pro budoucí raketoplán

<p>Zážehový test motoru Vortex</p>

Zážehový test motoru Vortex


Reklama

Nedávno zveřejněné video ukazuje spektakulární plamen z motoru, který vyvíjí soukromá společnost Sierra Nevada Corp. Jde o motor Vortex, který bude pohánět připravovaný raketoplán Dream Chaser. Ten by měla do vesmíru vynášet nosná raketa Atlas V v režii United Launch Alliance, společného podniku společností Boeing a Lockheed Martin.

Jestli vše poběží podle plánu, tak by raketoplán Dream Chaser měl dopravit první náklad k Mezinárodní vesmírné stanici v roce 2021. Stejný pohon by mohl být využit i při dalších typech misí, ať už pro NASA, US Air Force anebo některou ze soukromých společností.

Úsporný motor pro raketoplán

Motor Vortex je výsledkem spolupráce mezi specialisty Sierra Nevada Corp. a US Air Force. Měl by využívat „zelené“ pohonné hmoty, které jsou schopné spalování ve vysoké nadmořské výšce. Motor je rovněž postavený z lehkých a také levných materiálů, což podle představitelů Sierra Nevada Corp. ušetří desítky milionů dolarů na každém startu.

TIP: Nový přírůstek do rodiny raketoplánů: NASA dává zelenou pro Dream Chaser

Původním pohonem raketoplánu Dream Chaser měl být hybridní raketový motor, který používá jako palivo oligomer butadienu HTPB s oxidem dusným. V roce 2014 ale došlo k zásadní změně pohonu, který teď zajišťují právě motory Vortex. Jejich palivem je propan s oxidem dusným.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Sierra Nevada Corp.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.

Zajímavosti

Lidské embryo

Věda

Dvojčata ve znaku rodu

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruhem medvěda hnědého. Barva srsti grizzlyho může být hnědá až narezavělá. Samci jsou mnohem mohutnější než samice, o které často bojují. Grizzlyové se páří v červnu, vajíčka se ale začnou vyvíjet až na podzim, kdy medvědice nashromáždí dost potravy, a k porodu dochází až v zimě – jedná se o tzv. latentní březost. Nejčastěji se rodí dvě medvíďata.

Příroda

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.

Vesmír

Adolf Hoffmeister v Café les Deux Magots v Paříži v roce 1969. V pozadí kresba z vězení La Santé (1940) nazvaná Mon Avoir - barveno čokoládou, tabákem, špínou ze zdí a inkoustem.

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907