Rakouský vinný sklípek ukrýval pozůstatky tří mamutů

Během rekonstrukce vinného sklípku na severu Rakouska se podařilo objevit kosti nejméně tří mamutů. Podle vědců jde o nejvýznamnější nález tohoto typu za poslední století.

30.05.2024 - Stanislav Mihulka



Jistý Andreas Pernerstorfer nedávno renovoval svůj vinný sklípek v Gobelsburgu na severu Rakouska a během prací narazil na něco zvláštního. „Nejdřív jsem si myslel, že jde jen o kus dřeva. Pak jsem si ale vzpomněl na historku mého dědy, který tvrdil, že zde v minulosti našel nějaké zuby a napadlo mě, že by možná mohlo jít o kosti mamuta,“ popsal Pernerstorfer okolnosti svého nálezu reportérům rakouské veřejnoprávní ÖRF. 

Přivolaní odborníci Rakouské akademie věd (ÖAW) podezření pana Pernerstorfera na místě potvrdili a pustili se do práce. Na místě se doposud podařilo nalézt pozůstatky tří mamutů, které jsou staré 30 až 40 tisíc let. Podle badatelů jde o nejvýznamnější nález tohoto typu za posledních 100 let.

Sklípek plný mamutů

Objevení vrstvy s tak velkým množstvím kostí mamutů je výjimečné,říká vedoucí vykopávek Hannah Parow-Souchonová. „Zároveň je to poprvé, co máme možnost v Rakousku studovat takový nález s pomocí moderních metod a postupů.“ Gobelsburg se přitom nachází jen pár desítek kilometrů od Dolních Věstonic s jejich slavnými nálezy lovců mamutů.

Objev podle vědců vyvolává otázky, jakým způsobem lidé z doby kamenné mamuty lovili. „Víme, že lidé lovili mamuty, stále ale víme jen velmi málo o tom, jak to dělali,“ připomíná archeoložka Parow-Souchonová. 

Badatelé se domnívají, že mamuti zahynuli všichni ve stejné době a nejspíš i v místě, kde byly kosti objeveny. Mohlo by tak jít o oběti dávných lovců, kteří na zvířata nastražili past. Více by mohl napovědět další průzkum a analýzy ve vídeňském Přírodovědném muzeu, kam pozůstatky nyní zamíří.


Další články v sekci