Rána na rozjezd třetihor: Kráter Boltyš vznikl 650 tisíc let po Chicxulubu

27.06.2021 - Stanislav Mihulka

Meteorit, který vytvořil kráter Boltyš na Ukrajině, podle všeho nezasáhl přímo do masového vymírání na konci křídy

<p>Krajina v oblasti impaktového kráteru Boltyš v centrální Ukrajině.</p>

Krajina v oblasti impaktového kráteru Boltyš v centrální Ukrajině.


Reklama

Zhruba před 66 miliony let narazil do Země v prostoru dnešního Yucatánu meteorit o průměru 10 až 15 kilometrů. Dopadem ukončil období druhohor a vyhloubil masivní kráter Chicxulub o velikosti asi 200 kilometrů, jehož pozůstatky jsou dodnes připomínkou nejmladšího masového vymírání v historii, v němž zmizeli neptačí dinosauři, ptakoještěři a další skupiny živočichů i rostlin, celkem asi 75 procent druhů tehdejší přírody.

Zhruba ve stejné době dopadl další, o něco menší meteorit, na území dnešní Kirovohradské oblasti na centrální Ukrajině. Vytvořil kráter Boltyš, jehož průměr činí asi 24 kilometrů. Dnes je z valné části pohřbený pod stovkami metrů mladších sedimentů. Odborníci si doposud mysleli, že Boltyš vznikl buď pár tisíc let před nebo pár tisíc let po kráteru Chicxulub. V takovém případě by se Boltyš mohl podílet na vzniku situace, která vedla k masovému vymírání.

TIP: Slavný impaktní kráter Chicxulub obývali mikrobi v podzemním ekosystému

Podle nové studie britských badatelů to tak ale nebylo. Annemarie Pickersgill a její kolegové analyzovali horniny z kráteru a také sedimenty z jezera, které se na tomto místě vytvořilo. Díky těmto analýzám se jim povedlo umístit kráter na časovou osu a vyřešit tím záhadu doby jeho vzniku. Jsou přesvědčeni, že kráter Boltyš vznikl asi 650 tisíc let po dopadu meteoritu v Chicxulubu. Podle všeho tedy nemohl přispět k masovému vymírání, které  ukončilo éru velkých dinosaurů. Mohl ale razantně zasáhnout do obnovy zdevastované přírody, která v té době pravděpodobně probíhala na mnoha místech planety.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907