Recyklované umění: Ruský festival originálních soch vyrobených z odpadu

07.07.2019 - Kateřina Kálal Kučerová a redakce Koření

Pro někoho odpad, pro jiného poklad. Jen málokdo nad hromadami kovového šrotu jásá. Umělcům, kteří se účastní festivalu v ruském Jekatěrinburgu, se ale při pohledu na staré železo rozbíhá fantazie na plné obrátky

<p>Ze šrotu je vyrobená i socha usměvavého robota, která je vystavena v ruském městě Ufa.</p>

Ze šrotu je vyrobená i socha usměvavého robota, která je vystavena v ruském městě Ufa.


Reklama

Třídění odpadu je pro řadu obyvatel České republiky samozřejmost. Pokud mezi ně nepatříte, máme pro vás na začátek pár argumentů, proč začít: Každou minutu se na světě prodá 1 milion plastových lahví a rovněž každou minutu skončí ve světových mořích plastový odpad z jednoho kamionu. Ani bilance směsného odpadu z domácností není nijak optimistická. Každou sekundu totiž lidstvo v úhrnu vyprodukuje 50 tun odpadu a do roku 2030 se má tohle hrozivé číslo ještě zvýšit. Tyto údaje ovšem představují jen špičku ledovce a na zahlcení planety odpadem proto upozorňují nejen vědci, ale třeba i umělci, a to svérázným způsobem. Ti ruští představili sochy ze šrotu.

Poklad s novým životem

„Tady z toho půjde vyrobit ruka, kterou ohnu… klidně z obou stran. A z tohoto kusu zase udělám hlavu,“ přemýšlí nahlas sochař Igor Belov. Je to paradox – ačkoli je planeta zahlcená odpadem, kovový šrot je pro umělce nedostatkové zboží. Nadšeně proto vítají zázemí festivalu v Jekatěrinburgu, kde jim pořadatelé poskytují nejen zázemí pro řezání a sváření, ale hlavně – výrobní materiál.

Sochař Ivan Trjapitsyn je dalším z tvůrců, kteří oceňují bohatství materiálu, z nějž mohou tvořit: „Nevím, kde našli betonářskou výztuž, ale tyhle pruty jsou dlouhé 3,5 metru. To je úplný poklad.“ Ivan se výztuže rozhodl proměnit v lidskou postavu trhající řetěz, tedy symbol síly, houževnatosti a odvahy.

Profesionální umělci, ale i nadšení amatéři se shodují, že ze starého železa můžete vyrobit naprosto cokoli. A jekatěrinburský festival to dokazuje. Na výstavě pod širým nebem lze obdivovat auta, ale třeba i důmyslné zvonkohry. Vyrobit takovou sochu trvá nejméně měsíc, ale účastníky festivalu námaha neodradí. Chtějí ukázat, že kovový šrot na skládku nepatří a že šikovné ruce mu dokážou vdechnout nový život.

Festival s desetiletou tradicí

„Někdo si myslí, že jde jen o odpad, se kterým už nic nejde dělat. Ve skutečnosti ale můžeme znovu použít cokoli – od brzd až po zrezavělé potrubí,“ zdůrazňuje využitelnost odpadu sochař Ivan Trjapitsyn.

Sochařský festival se v Jekatěrinburgu konal už desetkrát a místo nebylo zvoleno náhodou. Tohle město je srdcem metalurgické výroby Ruska a na nedostatek šrotu si rozhodně nemůže stěžovat. Právě naopak. Právě proto se festival stal oslavou nejen umění, ale hlavně recyklace.

Elena Pljaková, vedoucí výroby firmy Elektra, vzpomíná na začátky, z nichž festival povstal: „Myšlenka se zrodila před deseti lety. Naše společnost produkuje spoustu šrotu, který většinou posíláme na přetavení. Náš ředitel ale miluje umění a řekl si, proč nepozvat umělce, kteří odpad promění v umění.“ Z festivalu se od té doby stala legenda.

TIP: Originální zahradní krby: Tolkienův král Angmaru, Darth Vader a Iron Man

V roce 2018 se na něj sjeli profesionální umělci, ale i nadšenci z Ruska, Ukrajiny a Kazachstánu. Jejich výtvory mohou zájemci v ulicích města obdivovat každým rokem až do konce září a zároveň hlasovat pro nejkrásnější výtvor. „Něco takového vidím poprvé. Šli jsme kolem s dětmi a je to zaujalo. Je to opravdu zajímavé!“ komentuje výstavu návštěvnice Anna Kukšinová.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mezi chorobami přenesenými z lidí na zvířata dominují bakteriální infekce.

Zajímavosti

Technologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. PrümersCC BY 4.0

Věda

Střední Amerika

Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant. 

Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vizualizace znázorňující (zatím nepotvrzený) exoměsíc u exoplanety Kepler-1625b-i.

Vesmír

Během vlády Ludvíka XIV. kvetla v Paříži živnost kartářkám, čarodějnicím i obchodníkům s jedy. Prodávala se zde dokonce speciální směs zvaná „prášek dědiců“. 

Historie
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907