Rekonstrukce po 700 letech: Oběť vraždy ze středověké Itálie byla zmasakrována mečem

09.01.2023 - Stanislav Mihulka

Mladého muže, pohřbeného v italském Cittigliu před rokem 1260, zřejmě zavraždil jediný útočník sérií ran mečem do hlavy

<p>Rekonstrukce tváře zavražděného muže z Cittiglia v Lombardii.<em> (ilustrace: University of Siena, Stefano Ricci, CC BY 4.0)</em></p>

Rekonstrukce tváře zavražděného muže z Cittiglia v Lombardii. (ilustrace: University of Siena, Stefano Ricci, CC BY 4.0)


Reklama

Archeologové v roce 2006 během vykopávek v kostele San Biagio v městečku Cittiglio na severu Itálie objevili ostatky mladého muže, které nesly stopy četných zranění. Nejstarší část kostela sice pochází z 8. století našeho letopočtu, dotyčný muž, jemuž bylo v době smrti asi 19-24 let, byl ale podle radiokarbonového datování pohřben před rokem 1260.

Italská archeoložka Chiara Tesiová z Insubrijské univerzity a její tým detailně prozkoumali mrtvého pomocí moderních forenzních postupů, včetně výpočetní tomografie a přesné digitální mikroskopie. Badatelé zjistili, že život mladého muže, který měl podle starších stop na kostech zkušenosti s bojem i lovem, vyhasl po čtyřech ranách mečem. Na základě zjištěných zranění se vědcům podařilo zrekonstruovat poslední chvíle usmrceného nešťastníka. Studii Chiary Tesiové uveřejnil časopis Journal of Archaeological Science: Reports.

Rekonstrukce vraždy

Nešťastník byl zřejmě útočníkem překvapen,“ popisuje okolnosti úmrtí Tesiová. „Podle všeho si nestačil dostatečně chránit hlavu.Útočník svou oběť nejprve napadl zepředu. První úder mečem se mu zřejmě podařilo zčásti vykrýt či zablokovat a ačkoliv tato rána nebyla úplně bez následků a způsobila oběti mělké poranění lebky, nebyla smrtelnou.

Rekonstrukce útoku. (ilustrace: University of Siena, Stefano RicciCC BY 4.0)

Napadený mladý muž se pak podle archeologů dal zřejmě na útěk. Poté byl zasažen dvěma údery mečem v rychlém sledu, z nichž jeden zasáhl oblast ucha a další směřoval zezadu na krk. Napadený muž byl zřejmě již vyčerpán a hleděl směrem k zemi, když dostal brutální čtvrtou ránu mečem do zadní části hlavu, která ho okamžitě zabila.

TIP: Statečný faraon Sekenenre Tao II byl surově ubit Hyksósy přímo na bojišti

Velmi násilné provedení podle Tesiové ukazuje na výrazný motiv činu, který přiměl útočníka zabít oběť surovým způsobem. Podle výsledků studie byly všechny rány zasazeny stejnou zbraní, nejspíše ocelovým mečem. Identita zavražděného muže není přes velké úsilí badatelů doposud známá. Prominentní pohřeb v kostele ale naznačuje, že šlo o příslušníka vysoce postaveného rodu, dost možná mocné rodiny De Citilliů, která založila zmíněný kostel.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907