Statečný faraon Sekenenre Tao II byl surově ubit Hyksósy přímo na bojišti

20.02.2021 - Stanislav Mihulka

Egyptský faraon Sekenenre Tao II bojoval v čele svých vojsk s Hyksósy. V boji nakonec našel svou smrt, když byl surově ubit přímo na bojišti

<p>CT snímek hlavy faraona Sekenenre Tao II se stopami mnoha bojových zranění.</p>

CT snímek hlavy faraona Sekenenre Tao II se stopami mnoha bojových zranění.


Reklama

Egyptský faraon 17. dynastie Sekenenre Tao II (česky Statečný) panoval zhruba v letech 1558 až 1553 před naším letopočtem. Egypt byl tehdy v hluboké krizi a faraon ovládal jen Horní Egypt, kde sídlil ve Vesetu. Většinu Dolního Egypta ovládali Hyksósové, semitští nájezdníci, kteří přišli z Levanty.

Faraon musel Hyksósům odvádět daně. Jejich král Apopi si jednou provokativně postěžoval, že ho svým řevem ruší faraonovi hroši v posvátných jezírkách Vesetu a požadoval jejich likvidaci. Král Apopi přitom žádné hrochy slyšet nemohl, sídlil totiž ve městě Avaris, které bylo od Vesetu vzdálené přes 600 kilometrů. Tato hrubá diplomatická urážka ale zřejmě vedla k rozpoutání konfliktu s řadou šarvátek. Sekenenre Tao II během tohoto konfliktu s Hyksósy zahynul, stejně jako jeho starší syn a následník Kamose.

Smrt v bitvě

V roce 1886 byla v egyptském Dér el-Bahrí objevena německými a francouzskými egyptology mumie Sekenenrea. Uložena byla v hrobce královny z 18. dynastie Inhapi. Pozdější výzkumy mumie odhalily vážná poškození čela lebky a poranění krku. Nebylo ale jasné, jakým způsobem ke zraněním faraon přišel. 

TIP: Počítačová tomografie odhalila brutální zranění faraóna Ramesseho III.

Egyptští badatelé proto nyní využili výpočetní tomografii (CT) a detailně prozkoumali lebku a další části těla faraona. Objevili celou řadu brutálních poranění hlavy, které odpovídají použití různých zbraní. Faraon byl zřejmě zasažen do hlavy kopím, sekerou, mečem a dalšími zbraněmi. Na faraonových rukou ale nejsou žádná obranná zranění. Podle autorů studie vše nasvědčuje tomu, že faraon bojoval v čele svých vojsk, byl zajat Hyksósy, zřejmě spoután, a nakonec surově ubit přímo na bojišti.

Navzdory smrti byl faraonův boj pouze začátkem dlouhé kampaně, která skončila porážkou Hyksósů a jejich vytlačením z Egypta druhým synem faraona Sekenenrea – Ahmosem I.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kromě roubování se Haji Kalimullah Khan věnuje i šlechtění manga a podařilo se mu vypěstovat vlastní odrůdy.

Zajímavosti
Věda

Jméno zakladatelů podniku dodnes připomínají Fidorky, zatímco jejich tváře neznáme.

Historie

Útok německé armády zastihl Rudou armádu nepřipravenou. Statisíce Sovětů padly do zajetí už v prvních týdnech bojů.

Válka

Největší jedinci zmije gabunské se mohou pochlubit až pěticentimetrovými zuby.

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907