Statečný faraon Sekenenre Tao II byl surově ubit Hyksósy přímo na bojišti

20.02.2021 - Stanislav Mihulka

Egyptský faraon Sekenenre Tao II bojoval v čele svých vojsk s Hyksósy. V boji nakonec našel svou smrt, když byl surově ubit přímo na bojišti

<p>CT snímek hlavy faraona Sekenenre Tao II se stopami mnoha bojových zranění.</p>

CT snímek hlavy faraona Sekenenre Tao II se stopami mnoha bojových zranění.


Reklama

Egyptský faraon 17. dynastie Sekenenre Tao II (česky Statečný) panoval zhruba v letech 1558 až 1553 před naším letopočtem. Egypt byl tehdy v hluboké krizi a faraon ovládal jen Horní Egypt, kde sídlil ve Vesetu. Většinu Dolního Egypta ovládali Hyksósové, semitští nájezdníci, kteří přišli z Levanty.

Faraon musel Hyksósům odvádět daně. Jejich král Apopi si jednou provokativně postěžoval, že ho svým řevem ruší faraonovi hroši v posvátných jezírkách Vesetu a požadoval jejich likvidaci. Král Apopi přitom žádné hrochy slyšet nemohl, sídlil totiž ve městě Avaris, které bylo od Vesetu vzdálené přes 600 kilometrů. Tato hrubá diplomatická urážka ale zřejmě vedla k rozpoutání konfliktu s řadou šarvátek. Sekenenre Tao II během tohoto konfliktu s Hyksósy zahynul, stejně jako jeho starší syn a následník Kamose.

Smrt v bitvě

V roce 1886 byla v egyptském Dér el-Bahrí objevena německými a francouzskými egyptology mumie Sekenenrea. Uložena byla v hrobce královny z 18. dynastie Inhapi. Pozdější výzkumy mumie odhalily vážná poškození čela lebky a poranění krku. Nebylo ale jasné, jakým způsobem ke zraněním faraon přišel. 

TIP: Počítačová tomografie odhalila brutální zranění faraóna Ramesseho III.

Egyptští badatelé proto nyní využili výpočetní tomografii (CT) a detailně prozkoumali lebku a další části těla faraona. Objevili celou řadu brutálních poranění hlavy, které odpovídají použití různých zbraní. Faraon byl zřejmě zasažen do hlavy kopím, sekerou, mečem a dalšími zbraněmi. Na faraonových rukou ale nejsou žádná obranná zranění. Podle autorů studie vše nasvědčuje tomu, že faraon bojoval v čele svých vojsk, byl zajat Hyksósy, zřejmě spoután, a nakonec surově ubit přímo na bojišti.

Navzdory smrti byl faraonův boj pouze začátkem dlouhé kampaně, která skončila porážkou Hyksósů a jejich vytlačením z Egypta druhým synem faraona Sekenenrea – Ahmosem I.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Potápěč, který žraloky býčí krmí, je vybaven nejen zkušenostmi, ale rovněž drátěnou košilí. (foto: Shutterstock) 

Příroda

Richard III. (1452–1485) měl drobnější skoro ženskou postavu a pohlednou tvář.

Historie

Dopadnout na polštář 

airbagy pro chodce
kdy: 2012 | omezení: pouze nižší rychlost

Airbagy se staly běžnou formou ochrany řidičů i spolujezdců, a řada automobilek se proto zamýšlela, zda by nemohly mírnit také náraz nešťastně zasaženého chodce. Během kolize se měly airbagy na kapotě nafouknout a pokrýt plochu střetu. Ačkoliv je myšlenka na první pohled nosná a snadno realizovatelná, nakonec se neujala. Vnější airbagy byly totiž účinné jen při nižších rychlostech, a pouze pokud nešťastník dopadl přímo na ně. Daleko efektivnější se ukázaly změny v umístění motoru a mřížky chladiče, které pomohly lépe usměrnit případný náraz. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Design orbitální stanice Voyager Space Station společnosti Orbital Assembly Corporation.

Vesmír
Revue
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907