Rekord v hlubinách: Japonský vrt dosáhl hloubky více než osmi kilometrů

22.05.2021 - Stanislav Mihulka

Po 43 letech padl rekord v hlubokomořském vrtání. Posádka výzkumné lodi KAIMEI získala vzorky z hloubky více než osmi kilometrů

<p>Japonské výzkumné plavidlo KAIMEI.</p>

Japonské výzkumné plavidlo KAIMEI.


Reklama

Posádka japonské výzkumné lodi KAIMEI dosáhla významného úspěchu. V pátek 14. května 2021 vrtali na mořském dně v oblasti Japonského příkopu, v západní části Pacifiku. Jde o hlubokomořský příkop, který se táhne v délce asi 800 kilometrů, zhruba 200 kilometrů východně od severní části japonského ostrova Honšú. Jeho maximální hloubka dosahuje 8 046 metrů. Japonský příkop je geologicky velmi aktivní, až vyloženě „horký“. Souvisí s mnoha zemětřeseními i s vlnami tsunami.

Posádka KAIMEI vyvrtala vzorky v hloubce přes osm kilometrů, z míst, která se nacházejí 37 metrů pod mořským dnem. Jde o vrt z rekordně hlubokého mořského dna a rovněž vrt z rekordní hloubky pod mořským dnem. Tento rekord přitom vydržel velice dlouho. Jeho předchozím držitelem byla posádka vrtné lodi Glomar Challenger, která vyvrtala vzorky z mořského dna Mariánského příkopu v roce 1978 v hloubce okolo sedmi kilometrů.

TIP: Expedice za tajemstvím tsunami: Vědci budou hledat odpovědi pod dnem oceánu

V rámci projektu Expedition 386 spojily síly japonská agentura pro výzkum oceánu JAMSTEC (Japan Agency of Marine-Earth Science and Technology) a evropské konsorcium vrtařů ECORD (European Consortium for Ocean Research Drilling). Získané vzorky budou využity k výzkumu historie zemětřesení a geologických pochodů v Japonsku a v západním Pacifiku.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907