Rentgenová archeologie: Vědci virtuálně rozbalili zuhelnatělý svitek a přečetli ho

26.09.2016 - Stanislav Mihulka

Trojrozměrné rentgenové skeny a důmyslná počítačová rekonstrukce textu umožňuje číst i zcela zuhelnatělé svitky z dávných dob

Svitek Ejn Gedi -<p>Virtuálně rozbalený biblický svitek z Ejn Gedi</p>
Svitek Ejn Gedi -

Virtuálně rozbalený biblický svitek z Ejn Gedi


Reklama

V dávno zaniklém městě Ejn Gedi na území dnešního Izraele, které leželo na západním břehu Mrtvého moře, objevili v roce 1970 spálený a zuhelnatělý svitek z pergamenu, který byl sepsán kolem roku 300 našeho letopočtu. Shořel kolem roku 600, s celým městem Ejn Gedi.

Svitek byl objeven v takovém stavu, že se ho téměř není možné dotknout, natož si ho přečíst. Jenže věda od roku 1970 podstatně pokročila vpřed. Vědci nedávno použili převratnou metodu virtuálního rozbalení (virtual unwrapping) a s její pomocí zobrazili část textu svitku.

Virtuální zobrazování

Virtuální rozbalování je založeno na trojrozměrných rentgenových skenech zuhelnatělých zbytků svitku a následné počítačové rekonstrukci dávného textu.

TIP: Pokročilá archeologie: Nový objev s pomocí satelitů, dronů a Google Earth

Badatelé byli schopni přečíst tolik textu, že ho spolehlivě rozpoznali. Jde o biblický svitek, kopii 3. knihy Starého zákona a zároveň součásti Tóry, takzvaný Leviticus. Teď prý bude možné přečíst prakticky vše, co je napsáno uvnitř svitku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Guardian

  • Zdroj fotografií: Seals et al. Science Advances, 2016

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907