Rentgenová archeologie: Vědci virtuálně rozbalili zuhelnatělý svitek a přečetli ho

Trojrozměrné rentgenové skeny a důmyslná počítačová rekonstrukce textu umožňuje číst i zcela zuhelnatělé svitky z dávných dob

26.09.2016 - Stanislav MihulkaV dávno zaniklém městě Ejn Gedi na území dnešního Izraele, které leželo na západním břehu Mrtvého moře, objevili v roce 1970 spálený a zuhelnatělý svitek z pergamenu, který byl sepsán kolem roku 300 našeho letopočtu. Shořel kolem roku 600, i s celým městem Ejn Gedi.

Svitek byl objeven v takovém stavu, že se ho téměř není možné dotknout, natož si ho přečíst. Jenže věda od roku 1970 podstatně pokročila vpřed. Vědci nedávno použili převratnou metodu virtuálního rozbalení (virtual unwrapping) a s její pomocí zobrazili část textu svitku.

Virtuální rozbalování je založeno na trojrozměrných rentgenových skenech zuhelnatělých zbytků svitku a následné počítačové rekonstrukci dávného textu. Badatelé byli schopni přečíst tolik textu, že ho spolehlivě rozpoznali. Jde o biblický svitek, kopii 3. knihy Starého zákona a zároveň součásti Tóry, takzvaný Leviticus. Podle vědců je pravděpodobné, že se postupně podaří přečíst kompletní obsah shořelého svitku.


Další články v sekci