Rentgenová archeologie: Vědci virtuálně rozbalili zuhelnatělý svitek a přečetli ho

26.09.2016 - Stanislav Mihulka

Trojrozměrné rentgenové skeny a důmyslná počítačová rekonstrukce textu umožňuje číst i zcela zuhelnatělé svitky z dávných dob

Svitek Ejn Gedi -<p>Virtuálně rozbalený biblický svitek z Ejn Gedi</p>
Svitek Ejn Gedi -

Virtuálně rozbalený biblický svitek z Ejn Gedi


Reklama

V dávno zaniklém městě Ejn Gedi na území dnešního Izraele, které leželo na západním břehu Mrtvého moře, objevili v roce 1970 spálený a zuhelnatělý svitek z pergamenu, který byl sepsán kolem roku 300 našeho letopočtu. Shořel kolem roku 600, s celým městem Ejn Gedi.

Svitek byl objeven v takovém stavu, že se ho téměř není možné dotknout, natož si ho přečíst. Jenže věda od roku 1970 podstatně pokročila vpřed. Vědci nedávno použili převratnou metodu virtuálního rozbalení (virtual unwrapping) a s její pomocí zobrazili část textu svitku.

Virtuální zobrazování

Virtuální rozbalování je založeno na trojrozměrných rentgenových skenech zuhelnatělých zbytků svitku a následné počítačové rekonstrukci dávného textu.

TIP: Pokročilá archeologie: Nový objev s pomocí satelitů, dronů a Google Earth

Badatelé byli schopni přečíst tolik textu, že ho spolehlivě rozpoznali. Jde o biblický svitek, kopii 3. knihy Starého zákona a zároveň součásti Tóry, takzvaný Leviticus. Teď prý bude možné přečíst prakticky vše, co je napsáno uvnitř svitku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Guardian

  • Zdroj fotografií: Seals et al. Science Advances, 2016

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Meandry řeky Uvac připomínají bludiště a v některých místech se zatáčejí až o 270 stupňů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907