Revoluce v transplantacích? Kanadským vědcům se podařilo „vynulovat“ krevní skupinu

19.02.2022 - Stanislav Mihulka

Kanadským vědcům se podařilo vyvinout postup, který mění krevní skupinu u orgánů určených k transplantaci. Pokud se jejich metoda osvědčí, mohlo by jít o významný krok k vytvoření univerzálních orgánů, které lze transplantovat komukoli, kdo je právě potřebuje.


Reklama

Poptávka po náhradních orgánech je stále větší. Dárců je málo a kromě toho je problémem kompatibilita orgánu. Tyto problémy přitom často souvisejí s krevními skupinami pacienta a dárce orgánu, které se buď shodují, nebo v horším případě neshodují. Řešení by mohlo představovat „vynulování“ krevní skupiny dárce orgánů.

Právě to udělali vědci z Kanady, kteří vyvinuli postup založený na enzymech, s nímž je možné změnit krevní skupinu v darovaném orgánu na univerzální skupinu 0. Takový orgán je pak možné bezpečně transplantovat pacientovi s jakoukoliv krevní skupinou. Pokud se tento postup osvědčí, bude to velká pomoc pro řadu pacientů, kteří čekají na transplantaci.

Reset krevní skupiny

V případě transplantací představuje vážné riziko odmítnutí nových orgánů. Řada výzkumných týmů na tom pracuje a snaží se takovému vývoji po operacích bránit. V dřívějších výzkumech se objevily speciální povlaky pro krevní cévy, léčiva, která zvyšují počet bílých krvinek T-lymfocytů nebo nanočástice, které „skrývají“ nový orgán před imunitou příjemce.

TIP: Průlom v xenotransplantacích: Prasečí ledvina fungovala s lidským tělem

Kanadští badatelé využili systém Ex Vivo Lung Perfusion (EVLP), který se dnes využívá ke zlepšení stavu orgánů před transplantací a zásobování vyjmutého orgánu živinami. Takto připravené plíce ošetřili dvěma enzymy, FpGalNAc deacetylázou a FpGalaktozaminidázou. Původní plíce měly krevní skupinu A, ale zmíněné enzymy z plic odstranily asi 97 procent antigenů A. Výsledný transplantát si pak opravdu vedl lépe a způsoboval méně škod.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ostrov Trindade v jižním Atlantiku. (foto: Wikimedia Commons, Simone MarinhoCC BY-SA 3.0)

Věda

Zvracející muž nakažený žlutou zimnicí, knižní ilustrace z roku 1892. Spolu s malárií a ankylostomózou se žlutá zimnice považuje za největšího zabijáka tropů. (zdroj: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of ArtCC0 1.0)

Historie

Mléčná dráha je plná hvězdných proudů. (ilustrace: NASA/JPL-CALTECH, R. HurtCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907