Revoluce v transplantacích? Kanadským vědcům se podařilo „vynulovat“ krevní skupinu

19.02.2022 - Stanislav Mihulka

Kanadským vědcům se podařilo vyvinout postup, který mění krevní skupinu u orgánů určených k transplantaci. Pokud se jejich metoda osvědčí, mohlo by jít o významný krok k vytvoření univerzálních orgánů, které lze transplantovat komukoli, kdo je právě potřebuje.


Reklama

Poptávka po náhradních orgánech je stále větší. Dárců je málo a kromě toho je problémem kompatibilita orgánu. Tyto problémy přitom často souvisejí s krevními skupinami pacienta a dárce orgánu, které se buď shodují, nebo v horším případě neshodují. Řešení by mohlo představovat „vynulování“ krevní skupiny dárce orgánů.

Právě to udělali vědci z Kanady, kteří vyvinuli postup založený na enzymech, s nímž je možné změnit krevní skupinu v darovaném orgánu na univerzální skupinu 0. Takový orgán je pak možné bezpečně transplantovat pacientovi s jakoukoliv krevní skupinou. Pokud se tento postup osvědčí, bude to velká pomoc pro řadu pacientů, kteří čekají na transplantaci.

Reset krevní skupiny

V případě transplantací představuje vážné riziko odmítnutí nových orgánů. Řada výzkumných týmů na tom pracuje a snaží se takovému vývoji po operacích bránit. V dřívějších výzkumech se objevily speciální povlaky pro krevní cévy, léčiva, která zvyšují počet bílých krvinek T-lymfocytů nebo nanočástice, které „skrývají“ nový orgán před imunitou příjemce.

TIP: Průlom v xenotransplantacích: Prasečí ledvina fungovala s lidským tělem

Kanadští badatelé využili systém Ex Vivo Lung Perfusion (EVLP), který se dnes využívá ke zlepšení stavu orgánů před transplantací a zásobování vyjmutého orgánu živinami. Takto připravené plíce ošetřili dvěma enzymy, FpGalNAc deacetylázou a FpGalaktozaminidázou. Původní plíce měly krevní skupinu A, ale zmíněné enzymy z plic odstranily asi 97 procent antigenů A. Výsledný transplantát si pak opravdu vedl lépe a způsoboval méně škod.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907