Revoluce v transplantacích? Kanadským vědcům se podařilo „vynulovat“ krevní skupinu

19.02.2022 - Stanislav Mihulka

Kanadským vědcům se podařilo vyvinout postup, který mění krevní skupinu u orgánů určených k transplantaci. Pokud se jejich metoda osvědčí, mohlo by jít o významný krok k vytvoření univerzálních orgánů, které lze transplantovat komukoli, kdo je právě potřebuje.


Reklama

Poptávka po náhradních orgánech je stále větší. Dárců je málo a kromě toho je problémem kompatibilita orgánu. Tyto problémy přitom často souvisejí s krevními skupinami pacienta a dárce orgánu, které se buď shodují, nebo v horším případě neshodují. Řešení by mohlo představovat „vynulování“ krevní skupiny dárce orgánů.

Právě to udělali vědci z Kanady, kteří vyvinuli postup založený na enzymech, s nímž je možné změnit krevní skupinu v darovaném orgánu na univerzální skupinu 0. Takový orgán je pak možné bezpečně transplantovat pacientovi s jakoukoliv krevní skupinou. Pokud se tento postup osvědčí, bude to velká pomoc pro řadu pacientů, kteří čekají na transplantaci.

Reset krevní skupiny

V případě transplantací představuje vážné riziko odmítnutí nových orgánů. Řada výzkumných týmů na tom pracuje a snaží se takovému vývoji po operacích bránit. V dřívějších výzkumech se objevily speciální povlaky pro krevní cévy, léčiva, která zvyšují počet bílých krvinek T-lymfocytů nebo nanočástice, které „skrývají“ nový orgán před imunitou příjemce.

TIP: Průlom v xenotransplantacích: Prasečí ledvina fungovala s lidským tělem

Kanadští badatelé využili systém Ex Vivo Lung Perfusion (EVLP), který se dnes využívá ke zlepšení stavu orgánů před transplantací a zásobování vyjmutého orgánu živinami. Takto připravené plíce ošetřili dvěma enzymy, FpGalNAc deacetylázou a FpGalaktozaminidázou. Původní plíce měly krevní skupinu A, ale zmíněné enzymy z plic odstranily asi 97 procent antigenů A. Výsledný transplantát si pak opravdu vedl lépe a způsoboval méně škod.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907