Revoluce ve stavebnictví: Budeme stavět mrakodrapy z kostí a skořápek?

11.03.2016 - Stanislav Mihulka

Biologické materiály, jako jsou kosti či skořápky vajec, inspirují nanotechnology k vývoji nových stavebnin


Reklama

V současné době se snažíme co nejvíce snížit emise oxidu uhličitého. Velkým zdrojem těchto emisí je přitom stavebnictví, zejména výroba oceli a betonu. Vědci se je proto snaží nahradit materiály, které by méně zatěžovaly atmosféru.

Jednou z možností je použití takzvaných biomimetických materiálů, které napodobují osvědčené materiály v přírodě. Takovým vzorem jsou pro vědce kosti, chrupavky, svaly nebo například vaječné skořápky.

Nanoinženýři v současné době analyzují strukturu těchto přírodních materiálů s vynikajícími konstrukčními vlastnostmi. Hledají přitom postupy, jak pomocí nanotechnologií vytvořit naše vlastní verze kosti či skořápky, jako suroviny pro stavaře.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Conversation

  • Zdroj fotografií: Wellcome Trust / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907