Reklama


Revoluce ve stavebnictví: Budeme stavět mrakodrapy z kostí a skořápek?

11.03.2016 - Stanislav Mihulka

Biologické materiály, jako jsou kosti či skořápky vajec, inspirují nanotechnology k vývoji nových stavebnin


Reklama

V současné době se snažíme co nejvíce snížit emise oxidu uhličitého. Velkým zdrojem těchto emisí je přitom stavebnictví, zejména výroba oceli a betonu. Vědci se je proto snaží nahradit materiály, které by méně zatěžovaly atmosféru.

Jednou z možností je použití takzvaných biomimetických materiálů, které napodobují osvědčené materiály v přírodě. Takovým vzorem jsou pro vědce kosti, chrupavky, svaly nebo například vaječné skořápky.

Nanoinženýři v současné době analyzují strukturu těchto přírodních materiálů s vynikajícími konstrukčními vlastnostmi. Hledají přitom postupy, jak pomocí nanotechnologií vytvořit naše vlastní verze kosti či skořápky, jako suroviny pro stavaře.

  • Zdroj textu:

    The Conversation

  • Zdroj fotografií: Wellcome Trust / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lovci mamutů se vyhýbali studeným jeskyním – naopak si stavěli teplé domy, kde mohli chodit polonazí.

Zajímavosti

Jed vylučovaný ropuchou coloradskou, která dorůstá až do délky 19 centimetrů a živí se mimo jiné i malými hlodavci, způsobuje intenzivní psychedelické stavy.

Věda

Škola má být zábava

A pokud není, zábavná by měla být alespoň cesta do ní. Není pochyb, že mladí studenti z nejmenovaného místa v Súdánu si vzrušení na rozbitých silnicích užijí až až. Jedna z nejchudších zemí subsaharské Afriky přesto úspěšně bojuje s negramotností: za posledních deset let se podařilo do škol dostat o třetinu více dětí. Nyní dostane základní vzdělání alespoň 80 % z nich.

Revue

Ultrafialové ultra hluboké pole z roku 2014

Vesmír

Královský pár často navštěvoval místa poškozená bombardováním, tentokrát si však vzali Němci na mušku jejich palác.

Válka

Římský palác Farnese na dobové rytině. Takhle mohl vypadat, když si ho chodil prohlížet Ferdinand August na své druhé kavalírské cestě.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907