Římské mince nalezené u brodu nizozemské řeky Aa byly zřejmě obětinami za přechod řeky

12.07.2021 - Stanislav Mihulka

Lidé na přelomu letopočtu obětovali mince, aby bezpečně překonali řeku a usmířili si její božstvo


Reklama

Amatérští archeologové Nico a Wim van Schaijkovi objevili v roce 2017 u nizozemské řeky Aa, poblíž města Berlicum, celkem 109 římských mincí a jeden bronzový přívěšek. Tento objev byl na počátku zajímavého výzkumu. Původně totiž nebylo vůbec jasné, kde se tam vlastně mince vzaly. Vesměs šlo o mince nízké hodnoty a většinu tvořily bronzové sestercie. Později se ukázalo, že mince byly vyraženy mezi lety 27 před n. l. a 180 našeho letopočtu. 

Archeology zaujalo, že mince pocházejí z různých období. Zajímavé ale bylo i to, že nebyly nalezeny na jednom konkrétním místě, například v nějaké amfoře. Spíše jako by byly poházené či pokládané na určité ploše. Podle badatelů zjevně nejde o poklad. Mince tam podle nich nejspíš postupně zanechalo velké množství lidí.

TIP: Poklad stříbrných karolínských mincí může pocházet z výkupného za Paříž

Vědci pro to mají pozoruhodné vysvětlení. Jsou přesvědčeni, že jde o mince obětované lidmi, kteří tehdy procházeli těmito místy a brodili se přes řeku Aa. V římských dobách se v těchto místech nacházel brod. Podle archeoložky Liesbeth Claes z nizozemské Universiteit Leiden něco podobného dělají lidé dodnes, když hází mince do kašen, studní a podobných míst. Tradice obětování do vody je součástí evropského folklóru a v době Římanů to nejspíš byla součást každodenního života.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Smrt Julia Caesara, těsně před vznikem císařství

Věda

Záběr výbuchu z 16. července 1945 v Novém Mexiku – nechybělo ale zas tak moc, aby atomovou bombu sestrojilo i nacistické Německo. Ve výřezu první atomová bomba odpálená během testu Trinity. (foto: Shutterstock + Wikimedia Commons, Federální vláda Spojených států amerických, CC0)

Zajímavosti

Vytrženo z kontextu

The Furniture Lift | Leandro Erlich

Argentinský umělec Leandro Erlich si pro svou neotřelou instalaci zvolil náměstí ve francouzském Nantes. Přímo nad jeho střed do výšky zhruba deseti metrů umístil kus rohové budovy, k jejímuž oknu vede nábytkový výtah. Erlich si zakládá na realističnosti svých projektů, a výsek stavby se proto jeví velmi uvěřitelně: Nechybějí ani takové detaily jako cihly ve stěnách či prostory pod podlahou. Kus konstrukce vyrobený z ultralehkých materiálů přitom nedrží ve vzduchu žádná pomocná lana – jeho jedinou oporu představuje právě žebřík. (foto: Profimedia)

Revue

Sebereplikující se von Neumannovy sondy by mohly vydávat rádiové záření, které je schopen do veliké vzdálenosti detekovat radioteleskop FAST.

Vesmír

Plamének plotní běžně kvete od června do září, často se však s jeho květy potěšíme i v říjnu a výjimečně dokonce i počátkem listopadu. Plamének dokáže dokonale skrýt dřeviny i ploty, po nichž se pne.

Příroda

Portrét Perchty z Rožmberka, detail obrazu z 19. století, který se nachází na hradě Rožmberk.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907