Reklama


Robonaut 2 se vrátil na Zemi: Na oběžné dráze strávil 7 let

10.05.2018 - Stanislav Mihulka

I robotičtí astronauti občas potřebují servis

<p>Robonaut 2 na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.</p>

Robonaut 2 na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.


Reklama

Před pár dny se odehrál historický okamžik pro humanoidní roboty. První z nich se vrátil z vesmíru zpátky na Zemi. 5. května přistál na palubě soukromé nákladní kosmické lodě Dragon společnosti SpaceX Robonaut 2 neboli R2.

První robotický astronaut NASA se na rozdíl od prvního lidského astronauta, kterým byl v roce 1961 Alan Shepard na palubě lodi Mercury, vrátil poškozený a částečně rozebraný. Pro robota to ale samozřejmě není fatální situace.

Problém s nohama na oběžné dráze

Robonaut 2 vyrazil na oběžnou dráhu v roce 2011. Fungoval jako výzkumná robotická platforma na palubě ISS, která by měla otevřít cestu pro robotické následovníky. Když ale po třech letech ve vesmíru dostal robotické nohy (neboli vlastně druhý pár manipulátorů s úchyty) a nezbytný upgrade systémů, postihly Robonauta 2 vážné problémy.

TIP: Humanoidní Robonaut pracuje na ISS s ohromující zručností

Lidští kolegové proto nakonec robota sbalili a poslali ho zpátky na Zemi. Po přistání u pobřeží Kalifornie se Robonaut 2 vypravil do Johnsonova vesmírného střediska v texaském Houstonu, kde ho čekají potřebné opravy a vylepšení. Specialisté NASA nicméně doufají, že se zručný robot brzy vrátí na palubu ISS.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mrtvola na břehu

kosticovec

kde: Indonésie | kdy: 2017

Když se na pláži indonéského ostrova Seram objevila obrovská hromada měkké bílé masy, považovali ji domorodci za nový druh gigantické olihně. Fotografie děsivého zvířete obletěla zpravodajské weby celého světa a přitáhla spoustu pozornosti: Zaujala však i biology, kteří poukázali na zbytky lebky zachycené na některých snímcích. Nakonec se zjistilo, že tajemné stvoření je mršinou kytovce kosticovce v posmrtném rozkladu. Mrtvá velryba obvykle klesne na dno, tohoto jedince však nejspíš nadnesly hnilobné plyny, a nakonec tak skončil vyplavený v písku.

Revue

Loni se na lodích převáželo celých 90 % veškerého obchodního zboží světa.

Zajímavosti

Operačních porodů je stále víc, ač odborníci varují před riziky pro matku i dítě.

Věda

Boček měl ve zvyku krást listiny a odnášet je v tajných kapsách svého pláště

Historie

Populární rentgenová observatoř Chandra

Vesmír

Park Kirindy je zřejmě jediným místem, kde lze dobře pozorovat fosu (Cryptoprocta ferox) – velmi opatrné a mrštné zvíře .

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907