Robonaut 2 se vrátil na Zemi: Na oběžné dráze strávil 7 let

I robotičtí astronauti občas potřebují servis

10.05.2018 - Stanislav MihulkaPřed pár dny se odehrál historický okamžik pro humanoidní roboty. První z nich se vrátil z vesmíru zpátky na Zemi. 5. května přistál na palubě soukromé nákladní kosmické lodě Dragon společnosti SpaceX Robonaut 2 neboli R2.

První robotický astronaut NASA se na rozdíl od prvního lidského astronauta, kterým byl v roce 1961 Alan Shepard na palubě lodi Mercury, vrátil poškozený a částečně rozebraný. Pro robota to ale samozřejmě není fatální situace.

Problém s nohama na oběžné dráze

Robonaut 2 vyrazil na oběžnou dráhu v roce 2011. Fungoval jako výzkumná robotická platforma na palubě ISS, která by měla otevřít cestu pro robotické následovníky. Když ale po třech letech ve vesmíru dostal robotické nohy (neboli vlastně druhý pár manipulátorů s úchyty) a nezbytný upgrade systémů, postihly Robonauta 2 vážné problémy.

TIP: Humanoidní Robonaut pracuje na ISS s ohromující zručností

Lidští kolegové proto nakonec robota sbalili a poslali ho zpátky na Zemi. Po přistání u pobřeží Kalifornie se Robonaut 2 vypravil do Johnsonova vesmírného střediska v texaském Houstonu, kde ho čekají potřebné opravy a vylepšení. Specialisté NASA nicméně doufají, že se zručný robot brzy vrátí na palubu ISS.

  • Zdroj textu

    Space.com

  • Zdroj fotografií

    NASA


Další články v sekci