Robotická „létající ryba“ využívá k raketovému pohonu vodu z prostředí

15.09.2019 - Stanislav Mihulka

Obojživelný dron létá z vody do vzduchu díky chemické reakci mezi karbidem vápníku a vodou

<p>Raketová létající ryba</p>

Raketová létající ryba


Reklama

Nový obojživelný létající dron inspirovaly létající ryby. Pohybuje se ve vodě, zároveň ale dokáže vyskočit z vody ven a uletět ve vzduchu až 26 metrů. Podobné přechody z vodního prostředí do vzduchu obvykle vyžadují velké množství energie, což bývá pro malé roboty a drony problém.

Britští vědci a inženýři teď právě pro takové stroje vyvinuli pozoruhodný raketový pohon, k jehož provozu postačuje 0,2 gramu práškovitého karbidu vápníku a pak voda z prostředí, v němž se dron pohybuje. Jedinou pohyblivou částí této raketové létající ryby je malá pumpa, která zajistí nasátí vody z jezera či moře, kde se dron právě pohybuje.

TIP: Obojživelný okřídlený dron EagleRay je doma ve vzduchu i ve vodě

Když se v motoru dronu smíchá karbid vápníku s vodou, vznikne hořlavý acetylén. Jeho vzplanutí vytlačí vodu z trysky a „létající ryba“ může vyskočit z vody a letět vzduchem. Takový dron by se mohl uplatnit například při sběru vzorků v nebezpečném nebo komplikovaném prostředí, například při katastrofách, ať už přírodních nebo civilizačních.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907