Robotický geolog InSight detekoval dvě doposud nejsilnější „marsotřesení“

Americká sonda InSight zaznamenala dvě „marsotřesení“. Jde o nejsilnější seismické události, s nimiž jsme se na Marsu doposud setkali.

27.04.2022 - Stanislav MihulkaNa povrchu rudé planety pracuje od roku 2018 unikátní americká sonda InSight, která na rozdíl od dalších sond a roverů nebrázdí rudé pláně a nepátrá po stopách života, daří se jí ale odkrývat zajímavá tajemství o geologii a vnitřní struktuře Marsu. Automatický geolog nedávno detekoval seismické otřesy, které jsou doposud nejsilnější, s jakými jsme se na Marsu setkali.

Šlo o otřesy o síle 4,2 a 4,1 Richterovy stupnice – zhruba pětkrát silnější, než dosavadní rekordní zemětřesení zaznamenané na Marsu. Zároveň jde o první zemětřesné události, které sonda InSight zaznamenala na protilehlé straně planety. InSight přistál v listopadu 2018 na planině Elysium Planitia, která se nachází na severní polokouli, nedaleko rovníku planety.

Otřesy z Valles Marineris

Detekce seismických vln nabízí možnost dozvědět se víc o vnitřní struktuře Marsu, obzvláště o oblasti rozhraní mezi jádrem Marsu a jeho pláštěm, který obaluje jádro. Planetární geoložka Anna Horleston z britské Bristolské univerzity a její kolegové vystopovali původ silnějšího otřesu s magnitudem 4,2, označeného jako „S0976a“, do Valles Marineris.

TIP: Sonda InSight vypátrala původ nejsilnějších zemětřesení na Marsu

Valles Marineris je největší známý systém kaňonů Sluneční soustavy. Dřívější snímky této oblasti, pořízené z oběžné dráhy, odhalily geologické rysy, které naznačovaly, že toto území je seizmicky aktivní. Doposud to ale nebylo jisté. Právě zmíněná detekce otřesů z Valles Marineris představuje první potvrzenou seismickou aktivitu z těchto kaňonů.


Další články v sekci