Robotický geolog InSight detekoval dvě doposud nejsilnější „marsotřesení“

27.04.2022 - Stanislav Mihulka

Americká sonda InSight zaznamenala dvě „marsotřesení“. Jde o nejsilnější seismické události, s nimiž jsme se na Marsu doposud setkali.

<p>Sonda InSight se svými přístroji.</p>

Sonda InSight se svými přístroji.


Reklama

Na povrchu rudé planety pracuje od roku 2018 unikátní americká sonda InSight, která na rozdíl od dalších sond a roverů nebrázdí rudé pláně a nepátrá po stopách života, daří se jí ale odkrývat zajímavá tajemství o geologii a vnitřní struktuře Marsu. Automatický geolog nedávno detekoval seismické otřesy, které jsou doposud nejsilnější, s jakými jsme se na Marsu setkali.

Šlo o otřesy o síle 4,2 a 4,1 Richterovy stupnice – zhruba pětkrát silnější, než dosavadní rekordní zemětřesení zaznamenané na Marsu. Zároveň jde o první zemětřesné události, které sonda InSight zaznamenala na protilehlé straně planety. InSight přistál v listopadu 2018 na planině Elysium Planitia, která se nachází na severní polokouli, nedaleko rovníku planety.

Otřesy z Valles Marineris

Detekce seismických vln nabízí možnost dozvědět se víc o vnitřní struktuře Marsu, obzvláště o oblasti rozhraní mezi jádrem Marsu a jeho pláštěm, který obaluje jádro. Planetární geoložka Anna Horleston z britské Bristolské univerzity a její kolegové vystopovali původ silnějšího otřesu s magnitudem 4,2, označeného jako „S0976a“, do Valles Marineris.

TIP: Sonda InSight vypátrala původ nejsilnějších zemětřesení na Marsu

Valles Marineris je největší známý systém kaňonů Sluneční soustavy. Dřívější snímky této oblasti, pořízené z oběžné dráhy, odhalily geologické rysy, které naznačovaly, že toto území je seizmicky aktivní. Doposud to ale nebylo jisté. Právě zmíněná detekce otřesů z Valles Marineris představuje první potvrzenou seismickou aktivitu z těchto kaňonů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907