Robotický geolog InSight detekoval dvě doposud nejsilnější „marsotřesení“

27.04.2022 - Stanislav Mihulka

Americká sonda InSight zaznamenala dvě „marsotřesení“. Jde o nejsilnější seismické události, s nimiž jsme se na Marsu doposud setkali.

<p>Sonda InSight se svými přístroji.</p>

Sonda InSight se svými přístroji.


Reklama

Na povrchu rudé planety pracuje od roku 2018 unikátní americká sonda InSight, která na rozdíl od dalších sond a roverů nebrázdí rudé pláně a nepátrá po stopách života, daří se jí ale odkrývat zajímavá tajemství o geologii a vnitřní struktuře Marsu. Automatický geolog nedávno detekoval seismické otřesy, které jsou doposud nejsilnější, s jakými jsme se na Marsu setkali.

Šlo o otřesy o síle 4,2 a 4,1 Richterovy stupnice – zhruba pětkrát silnější, než dosavadní rekordní zemětřesení zaznamenané na Marsu. Zároveň jde o první zemětřesné události, které sonda InSight zaznamenala na protilehlé straně planety. InSight přistál v listopadu 2018 na planině Elysium Planitia, která se nachází na severní polokouli, nedaleko rovníku planety.

Otřesy z Valles Marineris

Detekce seismických vln nabízí možnost dozvědět se víc o vnitřní struktuře Marsu, obzvláště o oblasti rozhraní mezi jádrem Marsu a jeho pláštěm, který obaluje jádro. Planetární geoložka Anna Horleston z britské Bristolské univerzity a její kolegové vystopovali původ silnějšího otřesu s magnitudem 4,2, označeného jako „S0976a“, do Valles Marineris.

TIP: Sonda InSight vypátrala původ nejsilnějších zemětřesení na Marsu

Valles Marineris je největší známý systém kaňonů Sluneční soustavy. Dřívější snímky této oblasti, pořízené z oběžné dráhy, odhalily geologické rysy, které naznačovaly, že toto území je seizmicky aktivní. Doposud to ale nebylo jisté. Právě zmíněná detekce otřesů z Valles Marineris představuje první potvrzenou seismickou aktivitu z těchto kaňonů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907