Robotický geolog InSight detekoval dvě doposud nejsilnější „marsotřesení“

27.04.2022 - Stanislav Mihulka

Americká sonda InSight zaznamenala dvě „marsotřesení“. Jde o nejsilnější seismické události, s nimiž jsme se na Marsu doposud setkali.

<p>Sonda InSight se svými přístroji.</p>

Sonda InSight se svými přístroji.


Reklama

Na povrchu rudé planety pracuje od roku 2018 unikátní americká sonda InSight, která na rozdíl od dalších sond a roverů nebrázdí rudé pláně a nepátrá po stopách života, daří se jí ale odkrývat zajímavá tajemství o geologii a vnitřní struktuře Marsu. Automatický geolog nedávno detekoval seismické otřesy, které jsou doposud nejsilnější, s jakými jsme se na Marsu setkali.

Šlo o otřesy o síle 4,2 a 4,1 Richterovy stupnice – zhruba pětkrát silnější, než dosavadní rekordní zemětřesení zaznamenané na Marsu. Zároveň jde o první zemětřesné události, které sonda InSight zaznamenala na protilehlé straně planety. InSight přistál v listopadu 2018 na planině Elysium Planitia, která se nachází na severní polokouli, nedaleko rovníku planety.

Otřesy z Valles Marineris

Detekce seismických vln nabízí možnost dozvědět se víc o vnitřní struktuře Marsu, obzvláště o oblasti rozhraní mezi jádrem Marsu a jeho pláštěm, který obaluje jádro. Planetární geoložka Anna Horleston z britské Bristolské univerzity a její kolegové vystopovali původ silnějšího otřesu s magnitudem 4,2, označeného jako „S0976a“, do Valles Marineris.

TIP: Sonda InSight vypátrala původ nejsilnějších zemětřesení na Marsu

Valles Marineris je největší známý systém kaňonů Sluneční soustavy. Dřívější snímky této oblasti, pořízené z oběžné dráhy, odhalily geologické rysy, které naznačovaly, že toto území je seizmicky aktivní. Doposud to ale nebylo jisté. Právě zmíněná detekce otřesů z Valles Marineris představuje první potvrzenou seismickou aktivitu z těchto kaňonů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907