Mise sondy Rosetty se nezadržitelně blíží ke svému konci. Na konci září dosedne na povrch komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko
Evropská sonda Rosetta má za sebou předlouhou pouť. Za 12 let dokázala urazit vzdálenost téměř 8 miliard kilometrů (tedy více než 52× vzdálenost od Země ke Slunci) a od Země ji v současné době dělí přes 425 milionů kilometrů. S tím jak se sonda postupně vzdaluje z dosahu Slunce (aktuálně ji od naší hvězdy dělí přes 466 milionů kilometrů) se blíží čas konce její mise.
Evropská vesmírná agentura již od počátku počítala s tím, že Rosetta svou pouť zakončí dosednutím či řízeným dopadem na povrch komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Nyní ESA zveřejnila první podrobnosti této závěrečné části mise. Rosetta má na povrch komety dosednout 30. září přičemž cílovým místem dosednutí má být oblast Agilkia. Jde tedy o stejné místo, kam v listopadu 2014 dosedl i modul Philae. Oba stroje by tak měly na povrchu jádra komety spočinout nedaleko od sebe.
Podle vědců z ESA budou následující týdny stejně nebo možná i náročnější než události spojené s vysazením Philae. V minulých dnech sonda přešla do neplánovaného nouzového režimu a pozemní centrum s ní na čas ztratilo spojení.
TIP: Philae přistála: Příběh šílené evropské cesty za kometou
I během přistání bude Rosetta plnit vědecké úkoly - jakmile sonda překoná vzdálenost 500 metrů od povrchu, začne pořizovat fotky s vysokým rozlišením. Pokud se vše vydaří, půjde o dokonalé završení její veleúspěšné dvanáctileté pouti.
blogs.esa.int
VědaKdyž si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, Tirthakanji, CC BY-SA 3.0 CZ)
VesmírPozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew Tilk, CC0)
HistorieAlbrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VálkaItalský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio Esercito, CC BY-SA 4.0)