Rotující neutronová hvězda v srdci mlhoviny Medúza

16.03.2017 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Mlhovina Medúza, známá také jako IC 443, je pozůstatkem supernovy, která explodovala někdy před 30 tisíci lety. Uvnitř této nádherné mlhoviny vědci objevili rychle rotující neutronovou hvězdu - neboli pulsar. Tato hvězda specifických vlastností je jasně patrná ve výřezu složeném z obrazů rentgenového a viditelného spektra.

TIP: Jak umírají hvězdy: Supernovy, neutronové hvězdy, trpaslíci, černé díry

Kolem pulsaru je také dobře viditelný prstenec, tvořený zpomalujícím proudem energetických částic z neutronové hvězdy, a také růžový ohon známý například z komet. Přestože se nepodařilo prokázat, zda je tento ohon ve skutečnosti spojen s pulsarem, pozorování jiných pulsarů naznačují, že tomu tak je. Zářivý ohon nám tak s největší pravděpodobností ukazuje, jakým směrem se neutronová hvězda pohybuje.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Focal Pointe Observatory, NASA, CXC, MSFC

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907