Rover Perseverance vytvořil nový rekord: Za jediný den urazil přes 240 metrů

09.02.2022 - Martin Reichman

Rover Perseverance se po povrchu Marsu prohání již bezmála rok a dělá svým pozemským operátorům radost. Náročná mise zatím funguje téměř na jedničku. Čile k světu se má i jeho parťák Ingenuity


Reklama

Minulý týden si rover Perseverance připsal pozoruhodný rekord – za jediný den urazil vlastními silami 245,76 metru, což je největší vzdálenost, jakou během jednoho dne zvládl jakýkoli robot na povrchu Marsu. Dosavadním držitelem rekordu byl rover Opportunity, který v roce 2015 urazil 214 metrů.

Perseverance se vydal na cestu po zhruba měsíční přestávce, během které operátoři řešili problémy s uskladněním odebraných vzorků. Lapálii se ale podařilo zdárně vyřešit a nyní tak rover vyrazil vstříc novým výzvám. Nově by měl zamířit k západní deltě v oblasti podél hřebene Artuby. Jeho další program operátoři stále řeší – ve hře je návrat na již známá místa Rimplas a Chal, kde se během prvních pokusů nepodařilo vzorky získat.

TIP: Rover Perseverance ulovil na Marsu svého prvního raráška

Kromě samotného roveru se má čile k světu i jeho parťák Ingenuity, který absolvoval již 19. let nad povrchem rudé planety. Ten poslední trval téměř 100 sekund a vrtulový dron během něj urazil vzdálenost 62 metrů. Šlo o první let Ingenuity od 15. prosince, neboť na rudé planetě během ledna zuřila prachová bouře.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907