Roveru Perseverance se zřejmě podařilo nabrat vzorek materiálu z Marsu

04.09.2021 - Martin Reichman

Druhý pokus roveru Perseverance o odběr vzorků z povrchu rudé planety se podle všeho vydařil

<p>Ve výřezu otvor v kameni po odběru vzorků z 1. září 2021.</p>

Ve výřezu otvor v kameni po odběru vzorků z 1. září 2021.


Reklama

Roveru Perseverance se nejspíš podařilo odebrat vzorky z povrchu Marsu. Hlavní inženýr projektu Adam Steltzner už na Twitteru vyjádřil své nadšení z úspěšného odběru. NASA je opatrnější a před oficiálním potvrzením úspěšného odběru chce nejprve na dalších fotografiích ověřit, zda je v kapsli dostatečné množství materiálu.

Perseverance nese ve svých útrobách celkem 43 zkumavek, přičemž plán NASA počítá s naplněním alespoň 35 z nich vzorky marsovské horniny. Ty mají být později dopravené na Zemi a podrobené analýze. S definitivním potvrzením úspěšného odběru NASA čeká až na ostřejší snímky, pořízené za lepších světelných podmínek.

TIP: Vyslanec vědy a techniky: Jaké vědecké přístroje nese rover Perseverance

Opatrnost NASA je namístě – první odběr na začátku srpna se totiž nezdařil. Zatímco samotný vrt proběhl zcela podle očekávání, data, která později dorazila k operátorům ukázala, že odběrová zkumavka byla prázdná. Nejpravděpodobnější příčinou selhání bylo podle odborníků z NASA nečekané složení odebíraného materiálu. Podle vědců byly shromážděné vzorky zřejmě příliš jemné na to, aby se udržely v mechanismu vrtáku a nepodařilo se je tak přenést do odběrové kapsle. První zveřejněné fotografie ale naznačují, že tentokrát by měl být rover Perseverance úspěšnější.

Snímek krátce po odebrání vzorků (vlevo) a po uložení vzorku do kapsle. (foto: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS, CC0)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907