Roveru Perseverance se zřejmě podařilo nabrat vzorek materiálu z Marsu

Druhý pokus roveru Perseverance o odběr vzorků z povrchu rudé planety se podle všeho vydařil

04.09.2021 - Martin ReichmanRoveru Perseverance se nejspíš podařilo odebrat vzorky z povrchu Marsu. Hlavní inženýr projektu Adam Steltzner už na Twitteru vyjádřil své nadšení z úspěšného odběru. NASA je opatrnější a před oficiálním potvrzením úspěšného odběru chce nejprve na dalších fotografiích ověřit, zda je v kapsli dostatečné množství materiálu.

Perseverance nese ve svých útrobách celkem 43 zkumavek, přičemž plán NASA počítá s naplněním alespoň 35 z nich vzorky marsovské horniny. Ty mají být později dopravené na Zemi a podrobené analýze. S definitivním potvrzením úspěšného odběru NASA čeká až na ostřejší snímky, pořízené za lepších světelných podmínek.

TIP: Vyslanec vědy a techniky: Jaké vědecké přístroje nese rover Perseverance

Opatrnost NASA je namístě – první odběr na začátku srpna se totiž nezdařil. Zatímco samotný vrt proběhl zcela podle očekávání, data, která později dorazila k operátorům ukázala, že odběrová zkumavka byla prázdná. Nejpravděpodobnější příčinou selhání bylo podle odborníků z NASA nečekané složení odebíraného materiálu. Podle vědců byly shromážděné vzorky zřejmě příliš jemné na to, aby se udržely v mechanismu vrtáku a nepodařilo se je tak přenést do odběrové kapsle. První zveřejněné fotografie ale naznačují, že tentokrát by měl být rover Perseverance úspěšnější.

Snímek krátce po odebrání vzorků (vlevo) a po uložení vzorku do kapsle. (foto: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS, CC0)


Další články v sekci