Vrtulový dron Ingenuity už na Marsu nalétal celkem přes půl hodiny

17.12.2021 - Martin Reichman

Vrtulový dron Ingenuity americké vesmírné agentury NASA svým nedávným 17. letem překonal milník 30 minut, které od únorového přistání na Marsu v jeho řídké atmosféře celkem nalétal.

<p>Ingenuity v marsovské oblasti „Airfield J“, na snímku (uprostřed) pořízeným kamerou Perseverance ze vzdálenosti 295 metrů.</p>

Ingenuity v marsovské oblasti „Airfield J“, na snímku (uprostřed) pořízeným kamerou Perseverance ze vzdálenosti 295 metrů.


Reklama

Podle JPL Ingenuity od svého přistání spolu s roverem Perseverance 18. února na rudé planetě už zaznamenal 30 minut a 48 vteřin letového času. Nad povrchem Marsu přitom urazil vzdálenost bezmála 3,6 kilometru a dokázal vystoupat do dvanáctimetrové výšky a letět rychlostí až pět metrů za vteřinu.

Dron není vybavený vědeckými přístroji a jeho jediným úkolem je vyzkoušet možnosti budoucího průzkumu povrchu mimozemských těles prostřednictvím létajících aparátů. Ingenuity překonal všechna očekávání vědců, kteří původně počítali jen s pěti letovými testy, které měly skončit během 30 dní.

TIP: Vyslanec vědy a techniky: Jaké vědecké přístroje nese rover Perseverance

Poslední 17. let, trvající 117 vteřin Ingenuity absolvoval 5. prosince. Jeho stav ale nebylo možné podle JPL dříve potvrdit kvůli nečekanému přerušení toku letových dat během sestupu stroje k povrchu. Až při následné analýze údajů, které dorazily na Zemi, mohli vědci konstatovat, že let byl úspěšný a Ingenuity je ve výborné kondici. Podle JPL byl v plánu i další 18. start, podrobnosti o jeho průběhu ale operátoři zatím nezveřejnili.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907