Rozsáhlý výzkum spojuje virové infekce s vyšším rizikem vzniku Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby

02.02.2023 - Stanislav Mihulka

Virové infekce a s nimi související záněty zřejmě představují významný rizikový faktor neurodegenerativních nemocí. Naznačuje to rozsáhlá studie amerických neurogenetiků.

<p>Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)


Reklama

Představa, že infekce mohou hrát významnou roli při rozvoji neurodegenerativních onemocnění, která dnes sužují velký počet lidí především pokročilého věku, není úplně nová. Někteří odborníci se již v padesátých letech minulého století domnívali, že infekce jsou zdrojem mnoha neurodegenerativních chorob. Například herpesviry byly spojovány s Alzheimerovou chorobou.

Až donedávna byly tyto názory mezi odborníky spíše okrajové. V poslední době se ale dostávají do centra pozornosti. Počátkem roku 2022 se objevila studie zahrnující 10 milionů lidí, podle které existuje velmi těsná souvislost mezi roztroušenou sklerózou a infekcí virem Epsteina–Barrové (EBV).

Viry a nemoci stáří

K tomuto trendu se připojují výsledky výzkumu týmu neurogenetika Michaela Nallse z amerického Národního institutu stárnutí (NIA), které nedávno zveřejnil odborný časopis Neuron. Badatelé prošli zdravotní záznamy téměř půl milionu osob a v tomto rozsáhlém souboru údajů objevili celkem 22 různých těsných vztahů mezi virovou infekcí a neurodegenerativním onemocněním.

Ukázalo se, že například lidé, kteří se léčí s virovým zánětem mozku, encefalitidou, mají 31× vyšší šanci, že se u nich rozvine Alzheimerova choroba. Dojde k tomu asi u 6 procent pacientů s virovým zánětem mozku, přičemž může jít o různé typy virů. Lidé nakažení chřipkou, kteří jsou hospitalizováni se zápalem plic, mají podstatně vyšší šanci na Alzheimerovu nebo Parkinsonovu chorobu, demenci, a také amyotrofickou laterální sklerózu (ALS).

Rozvoj neurodegenerativních onemocnění rovněž podporují střevní virové infekce, virové meningitidy nebo pásový opar. Tento nepříznivý vliv virových infekci přetrvává až 15 let po samotné infekci. Nalls a jeho spolupracovníci přitom neodhalili ani jediný případ, kdy by virová infekce sloužila jako ochrana před neurodegenerativní chorobou, tedy že by po jejím prodělání měl pacient nižší pravděpodobnost takové nemoci.

TIP: Vakcína proti Alzheimerově chorobě ve formě nosního spreje míří do klinických testů

Badatelé zdůrazňují, že neurodegenerativní choroby stále představují velmi vážnou hrozbu, především v pokročilém věku, a že proti nim stále v podstatě nemáme spolehlivé léky či léčebné postupy. Díky jejich výzkumu se ale zdá, že virové infekce a s nimi související záněty představují běžný a potenciálně řešitelný rizikový faktor těchto nemocí.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907