Rozumí kočky lidské řeči? Ano, ale je jim to dokonale ukradené

10.04.2019 - Stanislav Mihulka

Dlouho to vypadalo, že nám kočky nerozumí. Teď se ukázalo, že nám rozumí, jen jsme jim tak trochu ukradení


Reklama

Jak kočky, tak i psi jsou sice šelmy, které mohou strávit celý život s lidmi, přesto se ale v mnoha věcech liší. Jednou z nich je i to, jak kočky a psi reagují na svá jména. Když zavoláte na psa jménem, obvykle celý nadšený přiběhne. Když to zkusíte s kočkou, v nejlepším případě se dočkáte poněkud přezíravé reakce.

Kočičí individualisté

Japonští vědci se rozhodli zjistit, zda kočky vůbec rozumí lidskému hlasu. V podobných výzkumech u jiných zvířat již dříve vyšlo najevo, že lidoopi, delfíni, papoušci, a také psi lidskému hlasu rozumí a chápou význam některých lidských slov. A ke stejnému závěru došel i japonský tým.

Navzdory častému podezření, že kočky lidem vůbec nerozumí, se ukázalo, že kočky lidskému hlasu rozumí velmi dobře. Jen se z nějakého důvodu rozhodly, že prostě budou lidský hlas a svá jména ignorovat.

TIP: Chlupatí manipulátoři: Proč kočky někdy napodobují pláč dítěte?

Proč to tak je? Vědci se domnívají, že příčina tkví v sociálním chováním jednotlivých druhů zvířat. Lidoopi, psi nebo třeba delfíni mají sociální náturu a žijí ve společnosti jiných jedinců svého druhu. Proto prý jsou vcelku ochotní přijmout člověka jako svého známého a komunikovat s ním. V porovnání s jinými inteligentními druhy jsou kočky spíše méně sociální. Jako bytostní individualisté si kočky komunikují, kdy chtějí a s kým chtějí. A zrovna moc často se jim podle všeho nechce.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907