Rozumí nám: Kočky rozeznávají lidské chování a dovedou ho napodobit

06.10.2020 - Stanislav Mihulka

Experiment maďarských vědců ukázal, že jsme kočky možná trochu podcenili. Ukázalo se totiž, že chápou, jak funguje lidské tělo a když chtějí, umí nás i napodobit


Reklama

Téměř každý majitel psa či kočky by přísahal, že mu jeho mazlíček rozumí. A v mnoha případech tomu tak skutečně může být. Některá zvířata ale umí zajít ještě dál – zdokumentované jsou případy zvířat, která dokážou napodobovat chování lidí. Týká se to například některých primátů, delfínů, kosatek, slonů a strak. Díky výzkumu vědců z maďarské Eötvös Loránd University v Budapešti se tento seznam zase o něco rozrostl.

Odbornice na chování zvířat Claudia Fugazza zjistila, že kočka její japonské kolegyně jménem Ebisu napodobuje chování své majitelky. Badatelky se poté inspirovaly výcvikem psů a pokusily se cvičit kočku tak, aby na povel „do as I do“ čili „opakuj to po mě“, napodobila to, co udělá její majitelka.

TIP: Chlupatí manipulátoři: Proč kočky někdy napodobují pláč dítěte?

V experimentech s Ebisu vyšlo najevo, že kočka reaguje napodobováním majitelky asi v 80 procentech případů. Výzkum také prokázal, že kočky jsou schopné pochopit, které části lidského těla odpovídají příslušným částem kočičího těla. Zároveň také dovedou používat své tělo tak, aby napodobily člověka.

Odborníci si přitom doposud mysleli, že mentální schopnosti koček nejsou na takové úrovni, aby kočky mohly úmyslně napodobovat jiné tvory. Jde samozřejmě o pozorování jediné kočky a je otázkou, nakolik je možné takovou věc zobecnit. Majitelů koček je ale hodně a experimentování s domácími mazlíčky se meze nekladou.

  • Zdroj textu:

    Phys.org

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907