Ruské Amazonky: Pohřbeným skytským válečníkem byla podle DNA 13letá dívka

26.06.2020 - Stanislav Mihulka

Podle archeologických nálezů v Rusku byly skutečnými Amazonkami ženy a dívky národa Skytů


Reklama

V minulém roce došlo ve vesnici Devitsa, která se nachází ve Voroněžské oblasti na západě Ruska, k objevu hrobu, v němž byly nalezeny ostatky dvou mladých žen z národa Skytů. Ženy byly pohřbeny zhruba ve 4. století před naším letopočtem a podle jejich výbavy šlo o válečnice, které bojovaly na koních. Podobně pohřbených žen přitom odborníci v této oblasti již nalezli víc.

Zřejmě ale nešlo o obyčejné válečnice. Ruští odborníci se nedávno pustili do čtení genomu z lidských pozůstatků, které byly objeveny rovněž ve skytském hrobu, ale na Sibiři, již v roce 1988. Nacházely se uvnitř dřevěného sarkofágu ze 7. až 5. století před naším letopočtem, se zbraněmi, včetně bojové sekery, luku a šípů. Podle velikosti kostí šlo o dítě školního věku a badatelé si na základě objevených zbraní, mysleli, že jde o chlapce. Přečtená sekvence DNA ale přinesla překvapení – ve skutečnosti šlo o dívku, které bylo přibližně 13 let. 

TIP: Zvláštní nález: Na pohřebišti v Británii objevili ostatky dvakrát zabitého válečníka

Objev podle vědců naznačuje, že se přinejmenším na lovech a možná i na vojenských taženích podílely nejen skytské ženy, ale i velmi mladé dívky. Jak se zdá, legendy a zprávy o bájných Amazonkách jsou do jisté míry pravdivé. Antický historik Hérodotos z Halikarnássu uvádí, že Amazonky bojovaly proti Skytům. Ve skutečnosti ale nejspíš šlo o ženy a dívky Skytů, které trénovaly, lovily a bojovaly společně s muži.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907