Rypoši lysí jedí vlastní výkaly: Podle zoologů tím posilují mateřské instinkty

14.10.2020 - Marek Telička

<p>Rypoši jsou opravdu unikátní stvoření, i když málokdo by je asi popsal jako krásná zvířátka. Tito nazí a slepí hlodavci žijící ve východních oblastech Afriky se dožívají neuvěřitelně dlouhého věku – až kolem 30 let.</p>

Rypoši jsou opravdu unikátní stvoření, i když málokdo by je asi popsal jako krásná zvířátka. Tito nazí a slepí hlodavci žijící ve východních oblastech Afriky se dožívají neuvěřitelně dlouhého věku – až kolem 30 let.


Reklama

Pokud je nám známo, jsou rypoši lysí jedinými savci, kteří žijí v eusociální struktuře. To znamená, že podobně jako třeba u včel nebo mravenců pouze jediná samice (královna) plodí potomky, zatímco ostatní samičky, které mají zakrnělé vaječníky, se o její potomky starají. 

Vědci už delší dobu pátrali po tom, jakým mechanismem je zajištěna starostlivost ostatních samic o královnina mláďata. Pravdu odhalil japonský tým. Už delší dobu zoologové vědí, že rypoši lysí (Heterocephalus glaber) jedí vlastní výkaly. Napadlo je tedy, zda nekonzumují i výkaly, které pocházejí od královny a zda právě ty, a obsah hormonů v nich, nejsou klíčem k mateřskému chování rypoších chův.

Za tímto účelem japonský tým předkládal čtyřem různým skupinám dělnic čtyři různé typy peletek: První (A) obsahovaly výkaly královny, která byla březí, druhé výkaly královny, která nebyla „v naději“ (B), třetí byly zcela bez fekálního materiálu (C) a čtvrté byly obohaceny hormonem estradiol, jenž rypoší královny přirozeně produkují (D). 

TIP: Slepec malý: Tajemný obyvatel podzemí a pokořitel rakoviny

Výsledky ukázaly, že dělnice ze skupin A a D věnovaly královniným mláďatům větší pozornost než dělnice ze dvou druhých skupin. Dělnice ze skupin A i D měly rovněž shodně vyšší hodnoty estradiolu v organismu. Mechanismus mateřské náklonnosti byl tedy odhalen a potvrdilo se i to, že výkaly březí královny jsou na „mateřský hormon“ bohatší než než v případě, že královna potomky nečeká.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907