Rypoši lysí jedí vlastní výkaly: Podle zoologů tím posilují mateřské instinkty

14.10.2020 - Marek Telička

<p>Rypoši jsou opravdu unikátní stvoření, i když málokdo by je asi popsal jako krásná zvířátka. Tito nazí a slepí hlodavci žijící ve východních oblastech Afriky se dožívají neuvěřitelně dlouhého věku – až kolem 30 let.</p>

Rypoši jsou opravdu unikátní stvoření, i když málokdo by je asi popsal jako krásná zvířátka. Tito nazí a slepí hlodavci žijící ve východních oblastech Afriky se dožívají neuvěřitelně dlouhého věku – až kolem 30 let.


Reklama

Pokud je nám známo, jsou rypoši lysí jedinými savci, kteří žijí v eusociální struktuře. To znamená, že podobně jako třeba u včel nebo mravenců pouze jediná samice (královna) plodí potomky, zatímco ostatní samičky, které mají zakrnělé vaječníky, se o její potomky starají. 

Vědci už delší dobu pátrali po tom, jakým mechanismem je zajištěna starostlivost ostatních samic o královnina mláďata. Pravdu odhalil japonský tým. Už delší dobu zoologové vědí, že rypoši lysí (Heterocephalus glaber) jedí vlastní výkaly. Napadlo je tedy, zda nekonzumují i výkaly, které pocházejí od královny a zda právě ty, a obsah hormonů v nich, nejsou klíčem k mateřskému chování rypoších chův.

Za tímto účelem japonský tým předkládal čtyřem různým skupinám dělnic čtyři různé typy peletek: První (A) obsahovaly výkaly královny, která byla březí, druhé výkaly královny, která nebyla „v naději“ (B), třetí byly zcela bez fekálního materiálu (C) a čtvrté byly obohaceny hormonem estradiol, jenž rypoší královny přirozeně produkují (D). 

TIP: Slepec malý: Tajemný obyvatel podzemí a pokořitel rakoviny

Výsledky ukázaly, že dělnice ze skupin A a D věnovaly královniným mláďatům větší pozornost než dělnice ze dvou druhých skupin. Dělnice ze skupin A i D měly rovněž shodně vyšší hodnoty estradiolu v organismu. Mechanismus mateřské náklonnosti byl tedy odhalen a potvrdilo se i to, že výkaly březí královny jsou na „mateřský hormon“ bohatší než než v případě, že královna potomky nečeká.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907