S nástupem puberty se potomkům přeladí mozek a potlačuje se vliv hlasu matky

12.05.2022 - Stanislav Mihulka

Proč dospívající věnují menší pozornost tomu, co jim říkají jejich rodiče? Podle nové studie jde o přirozený proces změn v jejich mozcích


Reklama

„Posloucháš mě vůbec?“ Pravdivá odpověď na rodičovskou otázku, směřující k roztěkanému puberťákovi, je podle vědců z americké Stanfordovy univerzity: „Ne.“ Nejde ale podle nich o výraz nezájmu, schválnosti či škodolibosti. Podle nové studie jde o důsledek pozoruhodného jevu, k němuž dochází v mozku dítěte kolem 13. narozenin.

Psychiatr Daniel Abrams se problematiku chování dětí a dospívajících rozhodl prozkoumat pomocí funkční magnetické rezonance (fMRI). Vybrané skupině adolescentů pouštěl různé hlasy a sledoval, co se v mozcích posluchače děje a jak mozková centra na konkrétní hlas reagují. Navázal tak na vlastní výzkum z roku 2016, v němž sledoval děti mladší 13 let. U těch se ukázalo, že jejich mozky dávají hlasu matky naprostou přednost.

Jak slyší teenageři matku?

V nové studii se vědci tentokrát zaměřili na teenagery – prozkoumali reakce a chování 22 dospívajících ve věku 13 až 17 let. Výsledky výzkumu ukazují, že u starších dětí hlas matky ztrácí své původní kouzlo. Teenageři mnohem více sledují a zpracovávají cizí hlasy, které následně využívají při budování sociální paměti.

TIP: Stejně jako lidé: Podle britských vědců i psi prožívají pubertu

Badatelé zjistili, že vazba k matčině hlasu je u mladších dětí narušena jen výjimečně, například kvůli stavům, jako jsou autistické poruchy. V průběhu dospívání ale hraje hlas matky v mozku dítěte stále menší roli. Mozek teenagera se přeladí na hlasy cizích lidí a obecně vykazuje zvýšenou citlivost k novým věcem. Tyto změny jsou přitom přirozenou součástí zdravého sociálního vývoje dítěte, které vedou teenagera k lepšímu pochopení myšlenek a záměrů jiných lidí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907