Stejně jako lidé: Podle britských vědců i psi prožívají pubertu

20.05.2020 - Stanislav MihulkaNejspíš každý se už někdy setkal s pořádně náladovým a nespolupracujícím teenagerem. A mnozí nejspíš takovým teenagerem byli. Jak se ale zdá, nejsme v tom sami. Podle nedávného výzkumu procházejí podobným obdobím tvrdohlavosti a neposlušnosti i psi. Podle britských vědců se ukazuje, že když je psům osm měsíců, v mnohém připomínají lidské puberťáky.

Lucy Asher z britské Newcastle University a její kolegové detailně sledovali chování celkem 378 psů. Jejich výzkum potvrdil, co si zkušení chovatelé psů již dávno mysleli, že ve věku kolem osmi měsíců se psy prostě není řeč. Mnohem méně ochotně poslouchají, trucují a dělat s nimi cokoliv je nesmírně komplikované.

Podle badatelů by s tím chovatelé psů rozhodně měli počítat, protože se to týká téměř každého plemena, i když v různé míře. Zřejmě i psů jde o důsledek změn hladin hormonů a uspořádání mozku.

TIP: Rozumí kočky lidské řeči? Ano, ale je jim to dokonale ukradené

Ukazuje s totiž, že právě v tomto věku, když psi přestávají být sladkými štěňátky a stávají se dospělými psy, často dochází k tomu, že se jich lidští majitelé vzdávají, protože s nimi nevycházejí. Psi tohoto stáří tak často končí v útulcích. Stejně v jako případě lidských puberťáků to ale vlastně obvykle není nutné. Lidé by to o psech měli vědět a měli by se dopředu obrnit. I u psů puberta ve většině případů zase odezní a je s nimi pak možné bez problémů vyjít. 


Další články v sekci