S uchem na noze: Opravdu slyší kobylky kolenem?

11.04.2019 - Kateřina Helán Vašků

Je pravda, že kobylky „slyší kolenem“, tedy že mají sluchový orgán na noze?


Reklama

Existuje populární představa, že mají kobylky opravdu „uši na nohou“. Ve skutečnosti se jejich sluchové ústrojí nachází na břiše, respektive na obou jeho stranách pod křídly. Nazývá se tympanální orgán a funguje na principu bubnu: Citlivá membrána v reakci na zvukové vlny rezonuje.

TIP: Hmyz a vyšší matematika: Jak a podle čeho hledají zvířata správnou cestu?

Tympanální orgán přijímá signály od jedinců svého druhu a zároveň je vytváří. Samečci ústrojí používají k vábení samiček a k vymezení svého teritoria. Potenciální partnerky mohou podle zvuků určit, jak je daný jedinec velký: Větší zástupci totiž vyluzují hlubší tóny. Samečkům se zase zmíněné informace hodí, aby se na vlastním území vyhnuli boji s urostlejším soupeřem, nebo se naopak vydali pronásledovat menšího soka. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: PxHere

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907