Reklama


S uchem na noze: Opravdu slyší kobylky kolenem?

11.04.2019 - Kateřina Helán Vašků

Je pravda, že kobylky „slyší kolenem“, tedy že mají sluchový orgán na noze?


Reklama

Existuje populární představa, že mají kobylky opravdu „uši na nohou“. Ve skutečnosti se jejich sluchové ústrojí nachází na břiše, respektive na obou jeho stranách pod křídly. Nazývá se tympanální orgán a funguje na principu bubnu: Citlivá membrána v reakci na zvukové vlny rezonuje.

TIP: Hmyz a vyšší matematika: Jak a podle čeho hledají zvířata správnou cestu?

Tympanální orgán přijímá signály od jedinců svého druhu a zároveň je vytváří. Samečci ústrojí používají k vábení samiček a k vymezení svého teritoria. Potenciální partnerky mohou podle zvuků určit, jak je daný jedinec velký: Větší zástupci totiž vyluzují hlubší tóny. Samečkům se zase zmíněné informace hodí, aby se na vlastním území vyhnuli boji s urostlejším soupeřem, nebo se naopak vydali pronásledovat menšího soka. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: PxHere

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lovci mamutů se vyhýbali studeným jeskyním – naopak si stavěli teplé domy, kde mohli chodit polonazí.

Zajímavosti

Jed vylučovaný ropuchou coloradskou, která dorůstá až do délky 19 centimetrů a živí se mimo jiné i malými hlodavci, způsobuje intenzivní psychedelické stavy.

Věda

Škola má být zábava

A pokud není, zábavná by měla být alespoň cesta do ní. Není pochyb, že mladí studenti z nejmenovaného místa v Súdánu si vzrušení na rozbitých silnicích užijí až až. Jedna z nejchudších zemí subsaharské Afriky přesto úspěšně bojuje s negramotností: za posledních deset let se podařilo do škol dostat o třetinu více dětí. Nyní dostane základní vzdělání alespoň 80 % z nich.

Revue

Ultrafialové ultra hluboké pole z roku 2014

Vesmír

Královský pár často navštěvoval místa poškozená bombardováním, tentokrát si však vzali Němci na mušku jejich palác.

Válka

Římský palác Farnese na dobové rytině. Takhle mohl vypadat, když si ho chodil prohlížet Ferdinand August na své druhé kavalírské cestě.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907