Samopal Thompson se během Pražského jara pokusila zneužít i sovětská KGB

20.02.2017 - Marek Brzkovský a Norbert Brzkovský

Thompson se stal legendou mezi zbraněmi 20. století. Za prohibice v USA ve 20. letech jej používala policie i gangsteři. Američané ho měli ve výzbroji za druhé světové, korejské i na začátku vietnamské války. Objevil se ještě v 90. letech za občanské války v Jugoslávii


Reklama

Když se v roce 1964 Američané zapojili do konfliktu ve Vietnamu, thompsony do jejich oficiální výzbroje už nepatřily. Přesto si je mnoho vojáků dokázalo na bojiště do jihovýchodní Asie dovézt či jinak získat, a zachovalo se mnoho fotografií Američanů s thompsonem. Často jej užívaly například osádky vrtulníků, které ho s sebou vozily pro případ sestřelení nad nepřátelským územím, a pro snadnější manipulaci v těsné kabině mu někdy odřezávaly pažbu.

Vietnam, Latinská Amerika, Jugoslávie

Thompsony navíc používala jak jihovietnamská armáda, tak komunističtí povstalci z hnutí Vietcong. Dodávky komunistům zajišťovala určitou dobu Čína, která vyráběla kopie thompsonů. V menších počtech je produkoval i severní Vietnam a některé zdroje uvádějí, že se zjednodušené napodobeniny vyráběly i v malých dílnách Vietcongu přímo v džungli. Thompsony se spolu se zastaralou americkou technikou vyvážely nejrůznějším, se Západem spřáteleným režimům a tamní ozbrojené složky je používaly proti domácím prosovětským povstalcům.

Objevili bychom je tak v menších počtech na obou stranách lokálních konfliktů především v Latinské Americe, a to i v 80. letech. Naposledy se dostaly na bojiště začátkem 90. let v zemích bývalé Jugoslávie. Za druhé světové války totiž Američané dodávali tyto zbraně Titovým partyzánům a od 50. let je ve výzbroji obnovené jugoslávské armády nahrazovaly modernější typy. Po mnoha desítkách let v rezervních skladech padly do rukou bojovníků mnoha frakcí nepřehledného konfliktu a ti je zpočátku rovněž využili, než je nahradili vesměs jugoslávskými verzemi automatických pušek AK-47. Několik menších firem v USA rovněž po válce obnovilo malosériovou výrobu, která příležitostně dodává nové thompsony pro sběratele zbraní a milovníky vojenské historie dodnes. 

Podstrčený dar pro „kontrarevoluci“

I když se tento samopal nedostal do výzbroje čs. armády (sloužili s ním jen minimálně naši vojáci v západních jednotkách), jisté místo v historii má. Během pražského jara v roce 1968 se v příkopu silnice u obce Sokolov nalezlo několik zelených batohů s velkým množstvím Thompsonů M1 s 20rannými zásobníky. Objev měl velkou publicitu nejen u nás, ale hlavně v SSSR. Sověti tuto událost prezentovali jako další důkaz o tom, že USA připravují v Československu kontrarevoluci.

TIP: Samopal PPŠ-41 Špagin: Legendární sovětská balalajka

Zbraně i batohy ale důkladně zkoumala čs. policie a zjistilo se, že zcela určitě mají svůj původ v SSSR. V rozích kapes batohů se nacházely ruské výrobní značky a k zakonzervování zbraní sloužila vazelína, jejíž rozbor zcela jednoznačně prokázal, že se jedná o standardní směs užívanou sovětskou armádou. Thompsony pocházely z amerických druhoválečných dodávek do SSSR a s největší pravděpodobností šlo o provokaci KGB. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Václavské náměstí v průběhu 28. října 1918 a výzva Švehly a Soukupa k zachování klidu.

Historie

Treacyho klobouky byly k vidění na jedné z nejsledovanějších svateb všech dob – sňatku prince Williama a vévodkyně Kate.

Revue

Sledování meteorického deště přináší nezapomenutelný zážitek.

Vesmír

Nejjednodušší způsob prevence proti účinkům chemickým zbraním představuje použití ochranných prostředků.

Válka

Povrch bakterie E. coli netvoří jednolitá vrstva, ale hustá síť proteinů.

Věda

Staré město Santiaga se považuje za jednu z nejkrásnějších historických čtvrtí na světě.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907