Samopal Thompson se během Pražského jara pokusila zneužít i sovětská KGB

Thompson se stal legendou mezi zbraněmi 20. století. Za prohibice v USA ve 20. letech jej používala policie i gangsteři. Američané ho měli ve výzbroji za druhé světové, korejské i na začátku vietnamské války. Objevil se ještě v 90. letech za občanské války v Jugoslávii




Když se v roce 1964 Američané zapojili do konfliktu ve Vietnamu, thompsony do jejich oficiální výzbroje už nepatřily. Přesto si je mnoho vojáků dokázalo na bojiště do jihovýchodní Asie dovézt či jinak získat, a zachovalo se mnoho fotografií Američanů s thompsonem. Často jej užívaly například osádky vrtulníků, které ho s sebou vozily pro případ sestřelení nad nepřátelským územím, a pro snadnější manipulaci v těsné kabině mu někdy odřezávaly pažbu.

Vietnam, Latinská Amerika, Jugoslávie

Thompsony navíc používala jak jihovietnamská armáda, tak komunističtí povstalci z hnutí Vietcong. Dodávky komunistům zajišťovala určitou dobu Čína, která vyráběla kopie thompsonů. V menších počtech je produkoval i severní Vietnam a některé zdroje uvádějí, že se zjednodušené napodobeniny vyráběly i v malých dílnách Vietcongu přímo v džungli. Thompsony se spolu se zastaralou americkou technikou vyvážely nejrůznějším, se Západem spřáteleným režimům a tamní ozbrojené složky je používaly proti domácím prosovětským povstalcům.

Objevili bychom je tak v menších počtech na obou stranách lokálních konfliktů především v Latinské Americe, a to i v 80. letech. Naposledy se dostaly na bojiště začátkem 90. let v zemích bývalé Jugoslávie. Za druhé světové války totiž Američané dodávali tyto zbraně Titovým partyzánům a od 50. let je ve výzbroji obnovené jugoslávské armády nahrazovaly modernější typy. Po mnoha desítkách let v rezervních skladech padly do rukou bojovníků mnoha frakcí nepřehledného konfliktu a ti je zpočátku rovněž využili, než je nahradili vesměs jugoslávskými verzemi automatických pušek AK-47. Několik menších firem v USA rovněž po válce obnovilo malosériovou výrobu, která příležitostně dodává nové thompsony pro sběratele zbraní a milovníky vojenské historie dodnes. 

Podstrčený dar pro „kontrarevoluci“

I když se tento samopal nedostal do výzbroje čs. armády (sloužili s ním jen minimálně naši vojáci v západních jednotkách), jisté místo v historii má. Během pražského jara v roce 1968 se v příkopu silnice u obce Sokolov nalezlo několik zelených batohů s velkým množstvím Thompsonů M1 s 20rannými zásobníky. Objev měl velkou publicitu nejen u nás, ale hlavně v SSSR. Sověti tuto událost prezentovali jako další důkaz o tom, že USA připravují v Československu kontrarevoluci.

TIP: Samopal PPŠ-41 Špagin: Legendární sovětská balalajka

Zbraně i batohy ale důkladně zkoumala čs. policie a zjistilo se, že zcela určitě mají svůj původ v SSSR. V rozích kapes batohů se nacházely ruské výrobní značky a k zakonzervování zbraní sloužila vazelína, jejíž rozbor zcela jednoznačně prokázal, že se jedná o standardní směs užívanou sovětskou armádou. Thompsony pocházely z amerických druhoválečných dodávek do SSSR a s největší pravděpodobností šlo o provokaci KGB. 


Další články v sekci