Šance pro vesmírné kolonisty: Zmražené sperma přečká mikrogravitaci bez úhony

02.07.2019 - Stanislav Mihulka

Obavy o zdraví spermií ve vesmíru jsou nejspíš liché. Založení banky DNA na jiném světě tak už nic nebrání

<p>Podle španělských vědců zvládnou spermie i cestu vesmírem.</p>

Podle španělských vědců zvládnou spermie i cestu vesmírem.


Reklama

Pokud by byla Země zničena, ať už jakýmkoliv způsobem, mohli bychom to, alespoň teoreticky, zkusit znova na Marsu. A jak se zdá, ani bychom k tomu na počátku nepotřebovali muže. Vše nasvědčuje tomu, že zmražené lidské sperma v pohodě přežije pobyt ve vesmírném prostoru s mikrogravitací, a že tedy může letět vesmírem, třeba právě na Mars.

Zjistila to Montserrat Boada z španělského výzkumného centra Dexeus Women’s Health se svými spolupracovníky, když porovnali vzorky zmraženého lidského spermatu, které prošly mikrogravitací, se vzorky z prostředí běžné pozemské gravitace. Oba soubory vzorků, které pocházely od celkem 10 zdravých mužů, byly v prakticky stejné kondici.

Spermie v letadle

Některé dřívější studie dospěly k závěru, že mikrogravitace by mohla spermiím uškodit. Například tím, že by narušila jejich pohyblivost, která je přitom pro oplodnění klíčová. Boada s kolegy neposlali zmražené sperma na oběžnou dráhu, ale využili speciální letadlo, které svým letem vytváří sérii krátkých časových úseků s mikrogravitací.

TIP: Problémy s výzkumem: Ruští kosmonauti odmítají poskytnout sperma pro vědu

Vědci prostudovali u obou souborů vzorků spermatu řadu charakteristik, které souvisejí s plodností. Zkoumali koncentraci spermií, jejich pohyblivost, životaschopnost a stav jejich DNA. V žádné z těchto vlastností se spermie, které zažily mikrogravitaci, od ostatních spermií neliší. Založení mimozemském banky DNA, třeba na Marsu, už tím pádem prakticky nic nebrání.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Řepeň durkoman roste na vlhkých polích, špatně odvodněných loukách, dočasně obnažených dnech rybníků, jezer a řek, lze ji nalézt v příkopech cest i blízko lidských sídel. (foto: Wikimedia Commons, Stefan.lefnaerCC BY-SA 4.0)

Věda

Start Ariane 1 nesoucí kosmickou loď ESA Giotto, 2. července 1985. (foto: ESACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Startup Vow Food z australského Sydney vyprodukoval jako první na světě maso z buněk vyhynulého mamuta. (ilustrace: Wikimedia Commons, Thomas QuineCC BY-SA 2.0)

Věda
Zajímavosti

Chcete-li zahlédnout vzdálené galaxie, neobejdete se bez dalekohledu s objektivem o průměru alespoň 10 cm, lépe však 15 cm, a nad hlavou byste měli mít dostatečně tmavou oblohu. (ilustrační foto: Unsplash, Simon Delalande, CC0)

Vesmír

Ostrov Sokotra, kde se poddruhu Adenium obesum subsp. Socotranum daří, leží asi 240 km od pobřeží Somálska. Politicky je ovšem ostrov součástí Jemenské republiky. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907