Sangha Trinational: Krajina tří národů

21.02.2016 - Kateřina Vašků

V severozápadní části Konžské pánve, na území Kamerunu, Středoafrické republiky a Konga, se rozprostírají hned tři národní parky. Tropické lesní ekosystémy, bohatá fauna a flóra, krokodýli, sloni či ohrožené gorily představují jen malou ukázku, co všechno lze v oblasti najít


Reklama

Chráněné území ležící na ploše 750 tisíc hektarů se souhrnně označuje jako Sangha Trinational a zasahuje hned do tří afrických států: Tvoří jej národní park Lobéké v Kamerunu, Dzanga-Ndoki ve Středoafrické republice a Nouabalé-Ndoki v Konžské republice. Chráněná území jsou zasazena do mnohem větší oblasti o rozloze přesahující 1,7 milionu hektarů, již většinou pokrývají deštné lesy a které se někdy též říká krajina Sangha Trinational.

Sloni a gorily v ohrožení

V prakticky neporušené krajině druhově bohatých tropických lesů najdeme jedinečný ekosystém, jenž poskytuje útočiště mnoha chráněným a ohroženým druhům. V parku Lobéké žije jedna z největších populací slonů pralesních či goril nížinných, ale i leopardů a dalších velkých predátorů. Dzanga-Ndoki zase nabízí bezpečný domov pro několik druhů antilop, buvoly pralesní nebo papoušky.

Práva domorodců

Samostatnou otázkou zůstávají práva domorodců, k nimž patří například pygmejská skupina Bakaů žijících v pralesích Kamerunu a Konga. Zatímco však v kamerunském parku Lobéké se mohou původní obyvatelé na vymezených místech dál věnovat tradičnímu lovu a sběru, ve zbylých dvou chráněných zónách to možné není.

Zmíněný fakt znamená potenciální hrozbu konfliktu, zároveň se však jedná o výzvu pro všechny zúčastněné země. Především je nutné hledat odpověď na otázku, jak skloubit existenci a správu národních parků s potřebami a právy původních obyvatel pralesa.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907