Santiago de Compostela: Městečko, které vyrostlo na místě zázraku

Španělské Santiago de Compostela představuje architektonický unikát opředený mnoha legendami. Podle jedné z nich v tamní katedrále spočívají ostatky samotného apoštola Jakuba




Santiago de Compostela v Galicii na severozápadě dnešního Španělska založili Římané na přelomu 4. a 5. století. Tehdy ovšem jeho název zněl Campus Stellae (tedy „hvězdné pole“, respektive „Mléčná dráha“), a teprve později byl zkomolen na Compostela. Jeho neutuchající sláva spojená s křesťanskou vírou se však zrodila až v 9. století. Podle legendy spatřil jednoho dne roku 814 poustevník Pelagius v místě dnešního města tajemné světlo, které silně ozařovalo římskou hrobku uprostřed lesa.

Cíl křesťanských poutí 

Křesťanským světem se brzy roznesla zpráva, že poustevník zázrakem objevil hrob sv. Jakuba, jednoho z apoštolů Ježíše Krista, kterého roku 44 popravili v Jeruzalémě. Jeho ostatky ovšem měly být převezeny právě do Galicie, kde světec za svého života působil, a následně zapomenuty. 

Po Pelagiově objevu nechal král Alfons III. Veliký nad hrobem vystavět kostel, který se záhy stal důležitým poutním místem, přitahujícím tisíce lidí z celé Evropy. Kolem hrobky vyrostlo malebné městečko, se značným vlivem na architekturu okolní oblasti. Sláva lokality se ovšem rozšířila i za hranice Španělska – v severských ságách byla například celá Galicie známá coby Jakobsland.

Katedrála s průčelím slávy 

Santiago neproslulo jen jako poutní místo – svého času se stalo i symbolem boje španělských křesťanů proti islámu. Muslimové ho v 10. století vyplenili, ale Španělé jej v následujícím století kompletně zrekonstruovali. Románské, gotické i pozdější barokní budovy starého města dnes utvářejí jednu z nejkrásnějších historických čtvrtí na světě.

Tip na netradiční výlet: V italském městečku Caldari di Ortona teče z fontány víno

Komplex zapsaný na seznamu UNESCO zahrnuje staré město Santiaga spolu s odlehlým klášterem Santa Maria de Conxo. Za mistrovské dílo se považuje zejména románská katedrála sv. Jakuba Staršího, kde jsou uloženy i světcovy ostatky. Zdobí ji původní románský portál Pórtico de la Gloria („průčelí slávy“), klenot středověkého sochařství. Dalším architektonickým skvostem a zároveň symbolem města je západní barokní fasáda katedrály, která tvoří jednu ze stran působivého náměstí Obradoiro. 


Další články v sekci