Šedesátiletý Brit si vybudoval vlastní džungli uprostřed Leedsu

13.07.2017 - Redakce Revue 100+1

Pokud hledáte inspiraci, jak potěšit sebe, své sousedy a udělat něco opravdu záslužného, šedesátiletý zahradník z Leedsu je ideálním vzorem


Reklama

Dovolená v roce 1990 změnila Nicku Wilsonovi život. Během návštěvy Cornwallu, nejzápadnější a nejjižnější části Britských ostrovů, se zamiloval do zdejší flóry natolik, že se rozhodl vybudovat si vlastní džungli doma. Z rodinného výletu si tehdy dovezl několik sazenic baroty rukávovité, rostliny s obřími listy pocházející z Jižní Ameriky, známé ale i z českých okrasných zahrad.

Tropický ráj uprostřed města

O osm let později, v roce 1998, začal s postupnou přestavbou své zahrádky uprostřed Leedsu. Ve sklenících i na volné ploše vysazoval množství rostlin a v místním zahradnictví se stal častým zákazníkem. Dříve obyčejný dvorek se začal postupně měnit v divokou džungli připomínající deštný prales.

Nejpyšnější je Nick na své obří baroty, které mají i tři metry velké listy, obří aralie připomínající svým tvarem palmy a stromové kapradiny. „Ve skutečnosti tady nemám žádné vzácné rostliny, většinu lze pořídit v jakémkoli zahradním centru. Důležitý je ale celkový pocit,“ říká o svém pralese zahradník Nick.

Výsledky dvacetiletého úsilí Nicka Wilsona chodí obdivovat řada návštěvníků jeho „tropického ráje“. Za malý příspěvek je Nick provede svou zahradou a zaníceně vypráví o vřesu a muškátech. Symbolické vstupné pak vystačí na základní údržbu jeho zahrady a co je navíc posílá Nick na charitu. Letos tak mohl například potěšit obyvatele hospicu v Moortownu šekem na 2 500 liber (zhruba 70 tisíc korun).

  • Zdroj textu:

    Profimedia

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tolkienovi vydělaly jeho knihy tolik peněz, že litoval, že neodešel do důchodu dříve. Kvůli své slávě se navíc musel nechat vyškrtnout z telefonního seznamu.

Zajímavosti

Mozkové čipy přeloží mozkové vlny do srozumitelného textu

Věda

Do řeky, která v belgické zoo protéká výběhem rodinky orangutanů, umožnili přístup vydrám.

Revue

Současná astronomie nahlíží na Plejády jako na otevřenou hvězdokupu vzdálenou zhruba 445 světelných let, jejíž členky vznikly z jednoho prachoplynného mezihvězdného mračna asi před 110 miliony roky. 

Vesmír

Svatý Jiří byl podle křesťanské hagiografie římský voják pocházející z Anatolie, dnešního Turecka. Jeho nejslavnější zápas s drakem se měl odehrát u města Kyrény v Libyi.

Historie

Britské motorové čluny na hlídce v roce 1940.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907