Sedmnáctiletý stážista z NASA objevil novou planetu z Hvězdných válek

15.01.2020 - Stanislav Mihulka

Sedmnáctiletý Wolf Cukier vystopoval v datech teleskopu TESS planetu typu Tatooine

<p>Planeta TOI 1338 b se svými slunci.</p>

Planeta TOI 1338 b se svými slunci.


Reklama

Dnes již známe tisíce exoplanet a prakticky každým dnem přibývají další. Některé z těchto cizích planet jsou ale stále dost výjimečné. Platí to i pro planety, které obíhají kolem dvou hvězd zároveň. Takovou takzvaně cirkumbinární planetu neboli svět typu Tatooine se teď poprvé podařilo objevit díky pozorování vesmírného teleskopu TESS. 

Klikař roku

Každý takový objev je pozoruhodný. V tomto případě je ale ještě více vzrušující, protože jeho autorem je 17letý Wolf Cukier. Ten dorazil v létě 2019 na stáž do NASA a hned třetí den objevil novou exoplanetu. Jeho úkolem bylo prostudovat data z teleskopu TESS, která byla nahraná na portál občanské vědy Zooniverse. Jeho uživatelé pomáhají vědcům hledat nové planety.

Nově objevená planeta se jmenuje TOI 1338 b a je 6,9krát hmotnější než naše Země. Obíhá kolem těsné dvojhvězdy a jeden oběh dokončí asi za 94 pozemských dní. Jedna z těchto hvězd je přitom asi o 10 procent hmotnější než Slunce, zatímco druhá hvězda má oproti Slunci asi třetinovou hmotnost. Navzájem se oběhnou za 15 dní. Jde o zákrytovou dvojhvězdu, protože hvězdy se z naše pohledu střídavě zakrývají.

TIP: Nová mise za dveřmi: NASA připravuje start nového lovce exoplanet

Teleskop TESS ve vesmíru sleduje miliony hvězd. Starý americký lovec exoplanet Kepler objevil celkem 12 cirkumbinárních planet. Odborníci předpokládají, že TESS by měl pozorovat až stovky tisíc zákrytových dvojhvězd. Vše tak nasvědčuje tomu, že objev Wolfa Cukiera rozhodně nebude posledním svého druhu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA's Goddard Space Flight Center/Chris SmithDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907