Šéf Amazonu staví nesmrtelné hodiny: Tikat mají nejméně příštích 10 000 let

29.03.2018 - Vilém Koubek

V texaské hoře vznikají hodiny, které budou tikat následujících deset tisíc let – a každé milénium na sebe upozorní odbíjením

<p>Hodiny budou umístěné ve skále a vysoké budou zhruba 152 metrů, přičemž pohánět je mají termální cykly Země.</p>

Hodiny budou umístěné ve skále a vysoké budou zhruba 152 metrů, přičemž pohánět je mají termální cykly Země.


Reklama

Šéf společnosti Amazon Jeff Bezos drží od loňského října titul nejbohatšího muže světa a své jmění se nebojí investovat ani do výstředností: Nově například odhalil koncept „nesmrtelných hodin“, které vznikají uvnitř nejmenované hory na západě Texasu.

Projekt v přepočtu za 865 milionů korun má předpokládanou životnost deset tisíc let – velká ručička se pohne jednou za rok, malá po sto letech. Termín dokončení zatím není jasný. Poté však budou prý volně přístupné veřejnosti. Pokud budou někteří lidé na místě ve správný čas, budou moci slyšet i jak hodiny odbíjejí, tedy jednou za tisíc let.

Cílem je přimět obyvatele planety k uvažování nad dlouhodobými následky vlastních rozhodnutí. Hodiny mají budoucím generacím připomínat, jakou cestu jsme coby lidstvo ušli.

  • Zdroj textu:

    Long Now Foundation

  • Zdroj fotografií: Long Now Foundation

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907