Sekundární zrcadlo pro evropský extrémně velký dalekohled úspěšně odlito

24.05.2017 - Martin Reichman

V průměru měří 4,2 metru a váží 3,5 tuny. Evropský extrémně velký dalekohled bude mít největší konvexní zrcadlo, jaké kdy bylo vyrobeno

Sekundární zrcadlo pro dalekohled ELT -<p>Otevírání formy se stále ještě velmi horkým odlitkem zrcadla ELT M2.</p>
Sekundární zrcadlo pro dalekohled ELT -

Otevírání formy se stále ještě velmi horkým odlitkem zrcadla ELT M2.


Reklama

Německá společnost Schott dokončila odlévání kotouče pro sekundární zrcadlo dalekohledu ELT. Hotové zrcadlo bude mít průměr 4,2 metru a bude vážit 3,5 tuny. Půjde o největší sekundární zrcadlo, jaké bylo dosud osazeno v dalekohledu a také o největší konvexní zrcadlo, jaké kdy bylo vyrobeno.

Superpřesný obr

Dalekohled ELT se segmentovým zrcadlem o průměru 39 metrů se stane největším teleskopem svého druhu na světě. První světlo by optikou tohoto přístroje mělo projít v roce 2024. Odlitím sekundárního zrcadla M2, které je větší než primární zrcadla řady současných profesionálních vědeckých dalekohledů, se podařilo dosáhnout významného milníku při stavbě tohoto unikátního přístroje. 

Polotovar zrcadla je blok (kotouč) je odlitý ze sklokeramického materiálu  Zerodur. Během následujících měsíců projde odlitý polotovar procesem pomalého chladnutí a mechanického i tepelného opracování. Teprve pak bude připraven pro finální úpravu přesného tvaru a leštění, které – dohromady s dalšími testy – provede francouzská společnost Safran Reosc. Tvar zrcadla po broušení a leštění se na celé optické ploše nemá odchylovat od požadovaného tvaru o více než 15 miliontin milimetru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    European Southern Observatory (ESO)

  • Zdroj fotografií: European Southern Observatory (ESO)Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907