Šelmy v utajení: Ze štěňat se vyklubali medvědi ušatí

21.01.2016 - redakce 100+1

Čínský vesničan Wang Kchaj-jou vyrazil před dvěma lety do Vietnamu, aby si tam pořídil nějakého domácího mazlíčka. Vrátil se pak domů se dvěma štěňaty – nebo o tom byl alespoň přesvědčen


Reklama

O krásná, huňatá zvířátka se pečlivě staral, živil je, venčil a hrál si s nimi. Nicméně jak rostla a prospívala, začal si Wang všímat jistých nesrovnalostí.

Jeho miláčci se totiž vzhledem ani chováním psům zrovna nepodobali. Jakmile pak vesničan spatřil leták místních ochránců přírody, konečně mu došlo, že chová pár ohrožených medvědů ušatých. Záhy proto kontaktoval úřady, jež zvířata převezly do záchranného centra v Jün-nanu. Medvědi jsou tedy v bezpečí – a Wang pravděpodobně také.

Medvěd ušatý (Ursus thibetanus)

Medvěd ušatý, též zvaný medvěd himalájský, patří mezi menší medvědy, obývá střední a východní Asii, stoupá vysoko do hor a docela obratně šplhá po stromech. V přírodě se živí hlavně kořínky, žaludy, ořechy, výhonky a jinými plody - je téměř úplný vegetarián, někdy se v jeho jídelníčku vyskytuje také med a hmyz, a také si občas chodí přilepšit na lidské pole. Délka těla se u dospělého medvěda pohybuje v rozmezí od 1,3 až do 1,9 metru a váží od 100 do 200 kilogramů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907