Semena se šíří s trusem. Ale marocké šplhající kozy to dělají opačně

26.05.2017 - Stanislav Mihulka

Kozy v jižním Maroku rády lezou po stromech a šíří jejich semena nečekaným způsobem

Šplhající kozy -<p>Marocké šplhající kozy jsou na stromech jako doma</p>
Šplhající kozy -

Marocké šplhající kozy jsou na stromech jako doma


Reklama

Rostliny často využívají k šíření svých semen živočichy. Obvykle se jim přichytí na tělo anebo se nechají sežrat a pak se dostanou na vhodné místo v trusu.

Šplhající kozy v jižním Maroku to ale dělají opačně. Přesněji řečeno opačným koncem. Rády šplhají po argániích trnitých, což jsou stromy, z jejichž plodů se vyrábí arganový olej, jeden z nejdražších a nejcennějších olejů vůbec.

TIP: Rostlina dokázala přelstít brouky. Její semena se tváří jako antilopí trus

Když se tyto kozy nažerou plodů argánie, tak je během trávení dáví a opět zpracovávají. Přitom semena vyplivují a rozšiřují je po okolí. Semena argánií tím dostanou příležitost vyklíčit a vyrůst jako nový strom.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Ecological Society of America

  • Zdroj fotografií: H Garrido/EBD-CSIC

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907